Παρουσίαση του δεύτερου βιβλίου του Φίλιππου Παπαδημητρίου στο Bookmark στις 8 Δεκεμβρίου

20161202_123611

 

 Ο καλός φίλος και σκακιστής του Ν.Ο. Καλαμάτας Φίλιππος Παπαδημητρίου θα παρουσιάσει το δεύτερο βιβλίο του «Ο λεξικολογικός δανεισμός της Ελληνικής προς την Αγγλική» στο βιβλιοπωλείο Bookmark την Πέμπτη 8 Δεκεμβρίου στις 7.30 μ.μ. , του ευχόμαστε θερμά το βιβλίο του να τύχει της αναγνώρισης που του αξίζει και αναμένουμε με ιδιαίτερο ενδιαφέρον το επόμενο βιβλίο του !

Αναδημοσιεύουμε το σχετικό άρθρο της εφημερίδας Θάρρος.

«Η Ελληνική γλώσσα υπήρξε ουσιαστικώς η πηγή που αναβάθμισε την αγγλική απο τη θέση μιας ταπεινής γερμανικής διαλέκτου σε γλώσσα παγκοσμίου εμβέλειας». Το παραπάνω συμπέρασμα μαζί με απαντήσεις σε ερωτήματα όπως «πότε» «γιατί» και «με ποιον τρόπο» συντελέστηκε η γλωσσική αυτή…μετανάστευση περιλαμβάνονται στο βιβλίο «Ο λεξικολογικός δανεισμός της Ελληνικής προς την Αγγλική» του Φίλιππο Παπαδημητρίου, που μόλις κυκλοφόρησε απο τις εκδόσεις «Συμμετρία» και είναι το δεύτερο για τον μεσσηνιακής καταγωγής συγγραφέα και δάσκαλο. Πρόκειται για μια σημαντική και άρτια μελέτη που δεν εξαντλείται μόνο σε φιλολογικό ενδιαφέρον , αλλά αφορά κάθε έναν απο εμάς που αποκωδικοποιεί αυτόματα ξένες λέξεις με γνώριμο ηχόχρωμα, που δεν έχει ξανακούσει ή έχει αναφωνήσει κάποια στιγμή ότι η Ελλάδα…έδωσε τα φώτα του παγκόσμιου πολιτισμού (με αποκριτική και όχι ρατσιστική διάθεση).

Περισσότερα στη βιβλιοπαρουσίαση που θα γίνει την Πέμπτη 8 Δεκεμβρίου και ώρα 7.30 μ.μ. στο Bookmark στην οδό Αντωνοπούλου 12.

Tags: ,

5ο ανοιχτό τουρνουά μπλίτς Ostria – Νικητής ο Αντώνης Παυλίδης

blitz-ostria-98

blitz-ostria-65

blitz-ostria-33

blitz-ostria-93

blitz-ostria-103

blitz-ostria-77

 

Με τη συμμετοχή 36 ατόμων ολοκληρώθηκε την Κυριακή 27 Νοεμβρίου στο ξενοδοχείο Ostria το 5ο ανοιχτό τουρνουά μπλιτς του Ν.Ο. Καλαμάτας.

Στην διοργάνωση είχαμε την τιμή να φιλοξενήσουμε τον γραντμαίτρ και πρωταθλητή Ελλάδας (το 2011 και 2012) Αντώνη Παυλίδη ο οποίος υπηρετεί στο 9ο σύνταγμα πεζικού στην Καλαμάτα.

Πρώτος στο τουρνουά ήταν ο Αντώνης Παυλίδης με 7 βαθμούς σε 7 αγώνες , στην δεύτερη θέση ήταν ο ο Φώτης Πετριτάι με 5.5 βαθμούς και τρίτος στην τελική κατάταξη ήταν ο Πέτρος Διαμαντέας με 5.5 βαθμούς. Πρώτη γυναίκα του τουρνουά ήταν η Μαριάνθη Λούκα ενώ ο Κωνσταντίνος Σαραντόπουλος ήταν ο πρώτος στην κατηγορία κάτω των 12 ετών.

Μαζί με τις απονομές του τουρνουά μπλιτς πραγματοποιήθηκαν και οι απονομές των επάθλων του 8ου ανοιχτού τουρνουά Ν.Ο. Καλαμάτας.

Τέλος θα θέλαμε να εκφράσουμε τις θερμές μας ευχαριστίες στο Φροντιστήριο Μ.Ε Τσιάλας όπως και στην διεύθυνση του ξενοδοχείου Ostria για την διαρκή στήριξη και βοήθεια που παρέχουν στην σκακιστική ακαδημία του Ν.Ο Καλαμάτας.

Tags: , ,

8ο τουρνουά Φροντιστήριο Μ.Ε. Τσιάλας – Τελική Βαθμολογία

7%ce%bf%cf%82-%ce%b3%cf%8d%cf%81%ce%bf%cf%82-5

7%ce%bf%cf%82-%ce%b3%cf%8d%cf%81%ce%bf%cf%82-17

 

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή 13 Νοεμβρίου στο ξενοδοχείο Ostria το 8ο ανοιχτό σκακιστικό τουρνουά Φροντιστήριο Μ.Ε. Τσιάλας.

Πρώτος στην τελική κατάταξη ήταν ο Πέτρος Διαμαντέας με 7 βαθμούς σε 7 αγώνες , στην δεύτερη θέση τον ακολούθησε ο Πολυχρόνης Περράκης με 5.5. βαθμούς και τρίτος επίσης με 5.5 βαθμούς ήταν ο Παναγιώτης Μητσέας , η Μαριάνθη Λούκα κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία τω γυναικών , ενώ πρώτος στην κατηγορία «σκακιστής κάτω των 12 ετών» ήταν ο Κωνσταντίνος Σαραντόπουλος.

Αποτελέσματα 7ου γύρου

Αναλυτική Βαθμολογία

Την Κυριακή 20 Νοεμβρίου θα έχουμε αγωνιστική συνέχεια με την διεξαγωγή του 5ου αξιολογημένου τουρνουά μπλίτς “ Ostria “ .

Nokchess – 16:00

8ο Τουρνουά Φροντιστήριο Μ..Ε. Τσιάλας – Κλήρωση 7ου γύρου

 

Αποτελέσματα 6ου γύρου

Βαθμολογία

Κλήρωση 7ου γύρου

 

Nokchess – 11.45

Tags:

8ο Ανοιχτό τουρνουά Φροντιστήριο Μ.Ε. Τσιάλας – κλήρωση 6ου γύρου βαθμολογία

20161023_171253

Κλήρωση 6ου γύρου

Βαθμολογία

Tags:

8ο ανοιχτό τουρνουά Φροντιστήριο Μ.Ε. Τσιάλας – αποτελέσματα 5ου γύρου

 

20161030_171919

Τα αποτελέσματα του 5ου γύρου για το 8ο ανοιχτό τουρνουά ¨Φροντιστήριο Μ.Ε. Τσιάλας “ ήταν :

1.Καλογεράκος Σταμάτης – Διαμαντέας Πέτρος 0-1 α.α.

2.Λαμπρακόπουλος Αλέξανδρος – Λούκα Μαριάνθη 1-0

3.Λιάκος Χρήστος – Περράκης Πολυχρόνης 0-1

4.Μπούρας Παναγιώτης – Σαραντόπουλος Κωνσταντίνος 0-1

5.Αποστολόπουλος Γεώργιος – Θωμαΐδης Παναγιώτης 0-1

6.Καβουρίνου Πολυξένη – Κορμάς Γεώργιος 0-1

7.Καρτάλιας Γεώργιος – Μητσέας Παναγιώτης 0-1

8.Βέκκος Χρήστος – Βυθούλκας Δημήτριος 0-1

9.Κωστέας Αθανάσιος – Καμπούκος Παναγιώτης 0-1

10.Πουλόπουλος Ηλίας – Κατσαρέας Κωνσταντίνος 1-0

11.Κατής Νικόλαος – Δραγώνας Γεώργιος 0-1 α.α.

12.Κατσαρεάς Μιχάλης – Ξαρχάκος Παναγιώτης 0-1

13.Κεχαγιάς Κωνσταντίνος – Αθανασόπουλος Θεόδωρος 1-0

14.Βυθούλκας Αλέξανδρος – Αθανασόπουλος Ηλίας 0.5 – 0.5

15.Θωμαΐδης Χαράλαμπος – Δικαίος Άγγελος 1-0

16.Παντελοπούλου Δέσποινα – Αθανασοπούλου Ανδριάνα 1-0

17.Θεοχαρίδης Νικόλαος – Παντελοπούλου Ελένη 0-1

18.Ταβουλαρεάς Νικόλαος – Κουμουνδούρος Παναγιώτης 1-0

 

Nokchess – 10:25

Tags:

8ο Ανοιχτό Τουρνουά Φροντιστήριο Μ.Ε. Τσιάλας – Αποτελέσματα 4ου γύρου και κλήρωση 5ου γύρου

20161023_171245

20161023_171226

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή 23 Οκτωβρίου στο ξενοδοχείο Ostria ο 4ος γύρος του 8ου σκακιστικού τουρνουά Φροντιστήριο Μ.Ε. Τσιάλας με τα αποτελέσματα να είναι τα ακόλουθα :

1.Διαμαντέας Πέτρος – Περράκης Πολυχρόνης 1-0

2.Κορμάς Γεώργιος – Καλογεράκος Σταμάτης 0-1

3.Αποστολόπουλος Γεώργιος – Λούκα Μαριάνθη 0-1

4.Μητσέας Παναγιώτης – Μπούρας Παναγιώτης 0.5-0.5

5.Βυθούλκας Δημήτριος – Λαμπρακόπουλος Αλέξανδρος 0-1

6.Θωμαΐδης Παναγιώτης – Καβουρίνου Πολυξένη 0.5-0.5

7.Δραγώνας Γεώργιος – Λιάκος Χρήστος 0-1

8.Σαραντόπουλος Κωνσταντίνος – Κατής Νικόλαος 1-0

9.Καμπούκος Παναγιώτης – Πουλόπουλος Ηλίας 0.5-0.5

10.Καρτάλιας Γεώργιος – Βυθούλκας Αλέξανδρος 1-0

11.Παντελοπούλου Ελένη – Κατσαρέας Μιχάλης 0-1

12.Ξαρχάκος Παναγιώτης – Θωμαΐδης Χαράλαμπος 1-0

13.Αθανασόπουλος Ηλίας – Κωστέας Αθανάσιος 0-1

14.Αθανασοπούλου Ανδριάνα – Βέκκος Χρήστος 0-1

15.Κατσαρέας Κωνσταντίνος – Θεοχαρίδης Νικόλαος 1-0

16.Αθανασόπουλος Θεόδωρος – Παντελοπούλου Δέσποινα 1-0

17.Κουμουνδούρος Παναγιώτης – Κεχαγιάς Κωνσταντίνος 0-1

18.Δικαίος Άγγελος – Ταβουλαρέας Νικόλαος 1-0

 

Κλήρωση 5ου γύρου Κυριακή 30 Οκτωβρίου 17.00

 

1.Καλογεράκος Σταμάτης – Διαμαντέας Πέτρος

2.Λαμπρακόπουλος Αλέξανδρος – Λούκα Μαριάνθη

3.Λιάκος Χρήστος – Περράκης Πολυχρόνης

4.Μπούρας Παναγιώτης – Σαραντόπουλος Κωνσταντίνος

5.Αποστολόπουλος Γεώργιος – Θωμαΐδης Παναγιώτης

6.Καβουρίνου Πολυξένη – Κορμάς Γεώργιος

7.Καρτάλιας Γεώργιος – Μητσέας Παναγιώτης

8.Βέκκος Χρήστος – Βυθούλκας Δημήτριος

9.Κωστέας Αθανάσιος – Καμπούκος Παναγιώτης

10.Πουλόπουλος Ηλίας – Κατσαρέας Κωνσταντίνος

11.Κατής Νικόλαος – Δραγώνας Γεώργιος

12.Κατσαρεάς Μιχάλης – Ξαρχάκος Παναγιώτης

13.Κεχαγιάς Κωνσταντίνος – Αθανασόπουλος Θεόδωρος

14.Βυθούλκας Αλέξανδρος – Αθανασόπουλος Ηλίας

15.Θωμαΐδης Χαράλαμπος – Δικαίος Άγγελος

16.Παντελοπούλου Δέσποινα – Αθανασοπούλου Ανδριάνα

17.Θεοχαρίδης Νικόλαος – Παντελοπούλου Ελένη

18.Ταβουλαρεάς Νικόλαος – Κουμουνδούρος Παναγιώτης

 

Nokchess – 10:35

Tags: ,

8ο ανοιχτό τουρνουά Φροντιστήριο Μ.Ε. Τσιάλας – Κλήρωση 4ου γύρου

Κλήρωση 4ου γύρου , Κυριακή 23 Οκτωβρίου 17.00

1.Διαμαντέας Πέτρος – Περράκης Πολυχρόνης

2.Κορμάς Γεώργιος – Καλογεράκος Σταμάτης

3.Αποστολόπουλος Γεώργιος – Λούκα Μαριάνθη

4.Μητσέας Παναγιώτης – Μπούρας Παναγιώτης

5.Βυθούλκας Δημήτριος – Λαμπρακόπουλος Αλέξανδρος

6.Θωμαΐδης Παναγιώτης – Καβουρίνου Πολυξένη

7.Δραγώνας Γεώργιος – Λιάκος Χρήστος

8.Σαραντόπουλος Κωνσταντίνος – Κατής Νικόλαος

9.Καμπούκος Παναγιώτης – Πουλόπουλος Ηλίας

10.Καρτάλιας Γεώργιος – Βυθούλκας Αλέξανδρος

11.Παντελοπούλου Ελένη – Κατσαρέας Μιχάλης

12.Ξαρχάκος Παναγιώτης – Θωμαΐδης Χαράλαμπος

13.Αθανασόπουλος Ηλίας – Κωστέας Αθανάσιος

14.Αθανασοπούλου Ανδριάνα – Βέκκος Χρήστος

15.Κατσαρέας Κωνσταντίνος – Θεοχαρίδης Νικόλαος

16.Αθανασόπουλος Θεόδωρος – Παντελοπούλου Δέσποινα

17.Κουμουνδούρος Παναγιώτης – Κεχαγιάς Κωνσταντίνος

18.Δικαίος Άγγελος – Ταβουλαρέας Νικόλαος

Nokchess – 14:20

Tags: ,

8ο Ανοιχτό Τουρνουά Φροντιστήριο Μ.Ε. Τσιάλας – Αποτελέσματα 3ου γύρου

8%ce%bf-%cf%84%ce%bf%cf%85%cf%81%ce%bd%ce%bf%cf%85%ce%ac-%ce%bd-%ce%bf-3%ce%bf%cf%82-%ce%b3%cf%8d%cf%81%ce%bf%cf%82-24

8%ce%bf-%cf%84%ce%bf%cf%85%cf%81%ce%bd%ce%bf%cf%85%ce%ac-%ce%bd-%ce%bf-3%ce%bf%cf%82-%ce%b3%cf%8d%cf%81%ce%bf%cf%82-20

 

8%ce%bf-%cf%84%ce%bf%cf%85%cf%81%ce%bd%ce%bf%cf%85%ce%ac-%ce%bd-%ce%bf-3%ce%bf%cf%82-%ce%b3%cf%8d%cf%81%ce%bf%cf%82-5

Συνεχίστηκε την Κυριακή στο ξενοδοχείο Ostria με τις παρτίδες του 3ου γύρου το 8ο ανοιχτό σκακιστικό τουρνουά Φροντιστήριο Μ.Ε. Τσιάλας , ακολουθούν τα αποτελέσματα 3ου γύρου :

1.Λιάκος Χρήστος – Διαμαντέας Πέτρος 0-1

2.Περράκης Πολυχρόνης – Βυθούλκας Δημήτριος 1-0

3.Μπούρας Παναγιώτης – Κορμάς Γεώργιος 0.5 – 0.5

4.Καλογεράκος Σταμάτης – Καμπούκος Παναγιώτης 1-0

5.Λούκα Μαριάνθη – Σαραντόπουλος Κωνσταντίνος 1-0

6.Βυθούλκας Αλέξανδρος – Αποστολόπουλος Γεώργιος 0-1

7.Λαμπρακόπουλος Αλέξανδρος – Αθανασόπουλος Ηλίας 1-0

8.Κατσαρέας Μιχαήλ – Θωμαΐδης Παναγιώτης 0-1

9.Θωμαίδης Χαράλαμπος – Μητσέας Παναγιώτης 0-1

10.Καβουρίνου Πολυξένη – Αθανασοπούλου Ανδριάνα 1-0

11.Κατής Νικόλαος – Ξαρχάκος Παναγιώτης 1-0

12.Κωστέας Αθανάσιος – Δραγώνας Γεώργιος 0-1

13.Βέκκος Χρήστος – Πουλόπουλος Ηλίας 0-1

14.Αθανασόπουλος Θεόδωρος – Καρτάλιας Γεώργιος 0-1

15.Κεχαγιάς Κωνσταντίνος – Παντελοπούλου Ελένη 0-1

16.Παντελοπούλου Δέσποινα – Δικαίος Άγγελος 1-0

17.Ταβουλαρέας Νικόλαος – Κατσαρέας Κωνσταντίνος 0-1

18.Θεοχαρίδης Νικόλαος – Κουμουνδούρος Παναγιώτης 1-0 α.α.

Η κλήρωση του 4ου γύρου θα πραγματοποιηθεί  το βράδυ της Τετάρτης 19 Οκτωβρίου.

Nokchess – 10:40

Tags:

8ο ανοιχτό τουρνουά Φροντιστήριο Μ.Ε. Τσιάλας – Κλήρωση 3ου γύρου

 

Κλήρωση 3ου γύρου – Κυριακή 16 Οκτωβρίου 17.00

1.Λιάκος Χρήστος – Διαμαντέας Πέτρος

2.Περράκης Πολυχρόνης – Βυθούλκας Δημήτριος

3.Μπούρας Παναγιώτης – Κόρμας Γεώργιος

4.Καλογεράκος Σταμάτης – Καμπούκος Παναγιώτης

5.Λούκα Μαριάνθη – Σαραντόπουλος Κωνσταντίνος

6.Βυθούλκας Αλέξανδρος – Αποστολόπουλος Γεώργιος

7.Λαμπρακόπουλος Αλέξανδρος – Αθανασόπουλος Ηλίας

8.Κατσαρέας Μιχαήλ – Θωμαΐδης Παναγώτης

9.Θωμαίδης Χαράλαμπος – Μητσέας Παναγιώτης

10.Καβουρίνου Πολυξένη – Αθανασοπούλου Ανδριάνα

11.Κατής Νικόλαος – Ξαρχάκος Παναγιώτης

12.Κωστέας Αθανάσιος – Δραγώνας Γεώργιος

13.Βέκκος Χρήστος – Πουλόπουλος Ηλίας

14.Αθανασόπουλος Θεόδωρος – Καρτάλιας Γεώργιος

15.Κεχαγιάς Κωνσταντίνος – Παντελοπούλου Ελένη

16.Παντελοπούλου Δέσποινα – Δικαίος Άγγελος

17.Ταβουλαρέας Νικόλαος – Κατσαρέας Κωνσταντίνος

18.Θεοχαρίδης Νικόλαος – Κουμουνδούρος Παναγιώτης

Nokchess – 14:40

Tags: ,

8ο ανοιχτό τουρνουά Φροντιστήριο Μ.Ε. Τσιάλας – αποτελέσματα 2ου γύρου

Τα αποτελέσματα του 2ου γύρου στο 8ο σκακιστικό τουρνουά Φροντιστήριο Μ.Ε. Τσιάλας ήταν :

1.Διαμαντέας Πέτρος – Μητσέας Παναγιώτης 1-0

2.Αποστολόπουλος Γεώργιος – Μπούρας Παναγιώτης 0.5 – 0.5

3.Λαμπρακόπουλος Αλέξανδρος – Βυθούλκας Δημήτριος 0-1 α.α.

4.Σαραντόπουλος Κωνσταντίνος – Καλογεράκος Σταμάτης 0.5 – 0.5

5.Περράκης Πολυχρόνης – Καβουρίνου Πολυξένη 1-0

6.Καμπούκος Παναγιώτης – Λούκα Μαριάνθη 0.5 – 0.5

7.Κορμάς Γεώργιος – Κωστέας Αθανάσιος 1-0

8.Ξαρχάκος Παναγιώτης – Λιάκος Χρήστος 0-1

9.Θωμαΐδης Παναγιώτης – Αθανασόπουλος Θεόδωρος 1-0

10.Βυθούλκας Αλέξανδρος – Κεχαγιάς Κωνσταντίνος 1-0 α.α.

11.Πουλόπουλος Ηλίας – Καρτάλιας Γεώργιος 0.5 – 0.5

12.Κατσαρέας Κωνσταντίνος – Κατής Νικόλαος 0-1

13.Δραγώνας Γεώργιος – Παντελοπούλου Δέσποινα 1-0

14.Κουμουνδούρος Παναγιώτης – Κατσαρέας Μιχαήλ 0-1

15.Παντελοπούλου Ελένη – Θωμαΐδης Χαράλαμπος 0-1

16.Αθανασόπουλος Ηλίας – Ταβουλαρέας Νικόλαος 1-0

17.Θεοχαρίδης Νικόλαος – Αθανασοπούλου Ανδριάνα 0-1

18.Δικαίος Άγγελος – Βέκκος Χρήστος 0-1

Η κλήρωση του 3ου γύρου θα πραγματοποιηθεί το βράδυ της Τετάρτης 12 Οκτωβρίου.

Nokchess – 14:00

 

8ο Σκακιστικό Τουρνουά Φροντιστήριο Μ.Ε. Τσιάλας – Κλήρωση 2ου γύρου

8%ce%bf-%cf%84%ce%bf%cf%85%cf%81%ce%bd%ce%bf%cf%85%ce%ac-%ce%bd-%ce%bf-1

Κλήρωση 2ου γύρου , Κυριακή 9 Οκτωβρίου 17:00

 

1.Διαμαντέας Πέτρος – Μητσέας Παναγιώτης

2.Αποστολόπουλος Γεώργιος – Μπούρας Παναγιώτης

3.Λαμπρακόπουλος Αλέξανδρος – Βυθούλκας Δημήτριος

4.Σαραντόπουλος Κωνσταντίνος – Καλογεράκος Σταμάτης

5.Περράκης Πολυχρόνης – Καβουρίνου Πολυξένη

6.Καμπούκος Παναγιώτης – Λούκα Μαριάνθη

7.Κορμάς Γεώργιος – Κωστέας Αθανάσιος

8.Ξαρχάκος Παναγιώτης – Λιάκος Χρήστος

9.Θωμαΐδης Παναγιώτης – Αθανασόπουλος Θεόδωρος

10.Βυθούλκας Αλέξανδρος – Κεχαγιάς Κωνσταντίνος

11.Πουλόπουλος Ηλίας – Καρτάλιας Γεώργιος

12.Κατσαρέας Κωνσταντίνος – Κατής Νικόλαος

13.Δραγώνας Γεώργιος – Παντελοπούλου Δέσποινα

14.Κουμουνδούρος Παναγιώτης – Κατσαρέας Μιχαήλ

15.Παντελοπούλου Ελένη – Θωμαΐδης Χαράλαμπος

16.Αθανασόπουλος Ηλίας – Ταβουλαρέας Νικόλαος

17.Θεοχαρίδης Νικόλαος – Αθανασοπούλου Ανδριάνα

18.Δικαίος Άγγελος – Βέκκος Χρήστος

Nokchess 15:35

Tags:

8ο Σκακιστικό Τουρνουά Φροντιστήριο Μ.Ε. Τσιάλας – Αποτελέσματα 1ου γύρου

8%ce%bf-%cf%84%ce%bf%cf%85%cf%81%ce%bd%ce%bf%cf%85%ce%ac-%ce%bd-%ce%bf-14

8%ce%bf-%cf%84%ce%bf%cf%85%cf%81%ce%bd%ce%bf%cf%85%ce%ac-%ce%bd-%ce%bf-11

Με 36 συμμετοχές ξεκίνησε εχθές στην αίθουσα εκδηλώσεων του ξενοδοχείου Ostria  το 8ο σκακιστικό τουρνουά «Φροντιστήριο Μ.Ε. Τσιάλας ». 

Τα αποτελέσματα του 1ου γύρου ήταν : Κατής Νικόλαος – Διαμαντέας Πέτρος 0-1 , Μπούρας Παναγιώτης – Δραγώνας Γεώργιος 1-0 , Κατσαρέας Μιχάλης – Λαμπρακόπουλος Αλέξανδρος 0-1 , Καλογεράκος Σταμάτης – Αθανασόπουλος Ηλίας 1-0 , Αθανασοπούλου Ανδριάνα – Περράκης Πολυχρόνης 0-1 , Λούκα Μαριάνθη – Δικαίος Άγγελος 1-0 , Καρτάλιας Γεώργιος – Κορμάς Γεώργιος 0-1 , Λιάκος Χρήστος – Κατσαρέας Κωνσταντίνος 1-0 , Κωστέας Αθανάσιος – Κεχαγιάς Κωνσταντίνος 1-0 α.α. , Μητσέας Παναγιώτης – Κουμουνδούρος Παναγιώτης 1-0 , Παντελοπούλου Δέσποινα – Αποστολόπουλος Γεώργιος 0-1 , Βυθούλκας Δημήτριος – Παντελοπούλου Ελένη 1-0 , Ταβουλαρέας Νικόλας – Σαραντόπουλος Κωνσταντίνος 0-1 , Καβουρίνου Πολυξένη – Θεοχαρίδης Νικόλαος 1-0 , Βέκκος Χρήστος – Καμπούκος Παναγιώτης 0-1 , Αθανασόπουλος Θεόδωρος – Βυθούλκας Αλέξανδρος 0.5 – 0.5 , ο Παναγιώτης Ξαρχάκος είχε bye ενώ εξαίρεση απο τον πρώτο γύρο πήραν οι Πουλόπουλος Ηλίας , Θωμαΐδης Χαράλαμπος και Θωμαΐδης Παναγιώτης.

Η κλήρωση του 2ου γύρου θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 5 Οκτωβρίου.

Nokchess – 10:32

Πρωταθλητής ΕΣΣΠΕΠ ο Ν.Ο. Καλαμάτας στο ομαδικό νεανικό

 

20160918_191451

20160918_191725

20160918_1918440

20160918_192023

 

Ολοκληρώθηκε εχθές στην Καλαμάτα το 9ο ομαδικό πρωτάθλημα παίδων-κορασίδων ΕΣΣΠΕΠ.

Πρωταθλήτρια ομάδα για το 2016 αναδείχτηκε ο Ν.Ο. Καλαμάτας με 6 βαθμούς , στην δεύτερη θέση ακολούθησε η Σ.Α. Κορινθίας «Αργοναύτης» με 3 βαθμούς , τρίτος με 3 βαθμούς και έχοντας χειρότερα κριτήρια ισοβαθμίας ήταν ο Σ.Ο. Φιλιατρών και τέταρτη στην βαθμολογία ήταν η ομάδα του Ο.Σ. Καλαμάτας με 0 βαθμούς.

Τα παιδιά αξίζουν πολλά συγχαρητήρια , καθώς με την αγωνιστικότητα και την εξαιρετική συμπεριφορά τους συνέβαλλαν στην διεξαγωγή μιας πολύ καλής διοργάνωσης.

Στην πρωταθλήτρια ομάδα του Ν.Ο. Καλαμάτας αγωνίστηκαν οι : Φράγκου Μαρία , Λούκα Μαριάνθη , Λιάκος Χρήστος , Σαραντόπουλος Κωνσταντίνος, Πουλόπουλος Ηλίας , Παντελοπούλου Ελεάνα , Θωμαΐδης Μπάμπης , Ταβουλαρέας Νικόλας και αρχηγός της ομάδας ήταν ο Νίκος Βλαχάκης.

Ο Ν.Ο. Καλαμάτας κέρδισε και την πρόκριση για το πανελλήνιο ομαδικό πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί 16 -18 Δεκεμβρίου.

Αναλυτικά αποτελέσματα

Τελική Βαθμολογία

Nokchess – 11:10

Tags: ,

9ο ομαδικό πρωτάθλημα παίδων κορασίδων ΕΣΣΠΕΠ – κλήρωση αποτελέσματα

20160917_171811

20160917_171755

20160917_171018

Ξεκίνησε σήμερα στην Καλαμάτα το 9ο ομαδικό πρωτάθλημα παίδων – κορασίδων ΕΣΣΠΕΠ.

Η αρχική κατάταξη του τουρνουά είναι  : Σ.Α. Αργοναύτης Κορινθίας , Ν.Ο. Καλαμάτας Ο Ποσειδών , Σ.Ο. Φιλιατρών και Όμιλος Σκακιστών Καλαμάτας.

Το πρόγραμμα των αγώνων είναι :

1ος γύρος , Σάββατο 17 Σεπτεμβρίου 17.00

Σκακ. Ακαδ. Κορινθίας «Αργοναύτης – Όμιλος Σκακιστών Καλαμάτας 4.5 – 1.5

Ελευθερίου Γεώργιος – Αποστολόπουλος Γεώργιος 0.5 – 0.5

Καβουρίνος Παύλος – Βυθούλκας Δημήτριος 0-1

Ψαρρός Νικόλαος – Θεοδωρακόπουλος Δημήτριος 1-0

Βλάχος Γεώργιος – Θεοδωρακόπουλος Παντελεήμων 1-0

Κόκκοτα Φωτεινή – Καβουρίνου Πολυξένη 1-0

Ψαρρού Ελένη Νικολέττα – Κουτέλα Μαριλένα 1-0

Ν.Ο. Καλαμάτας – Σ.Ο. Φιλιατρών 4.5 – 1.5

Φράγκου Μαρία – Αντωνόπουλος Παναγιώτης 0.5 – 0.5

Λιάκος Χρήστος – Κορμάς Γεώργιος 0-1

Σαραντόπουλος Κώστας – Τάνεβ Σαρδέλης Οδυσσέας 1-0

Θωμαΐδης Χαράλαμπος – Σταματόπουλος Θεόδωρος 1-0

Λούκα Μαριάνθη – Ταγκαλάκη Ιωάννα 1-0

Παντελοπούλου Ελεάνα – Αποστολοπούλου Αφροδίτη 1-0

2ος γύρος , Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου 09.00

Σκακ. Ακαδ. Κορινθίας «Αργοναύτης – Ν.Ο. Καλαμάτας 2.5 – 3.5

Ελευθερίου Γεώργιος – Φράγκου Μαρία 1-0

Ψαρρός Νικόλαος – Λιάκος Χρήστος 0-1

Γαβαλάκης Δημήτριος – Σαραντόπουλος Κωνσταντίνος 0-1

Βλάχος Γεώργιος – Θωμαΐδης Χαράλαμπος 0.5 – 0.5

Κόκκοτα Φωτεινή – Λούκα Μαριάνθη 0-1

Ψαρρού Ελένη Νικολέττα – Παντελοπούλου Ελεάνα 1-0

Όμιλος Σκακιστών Καλαμάτας – Σ.Ο. Φιλιατρών 1.5 – 4.5

Αποστολόπουλος Γεώργιος – Αντωνόπουλος Παναγιώτης 0.5 – 0.5

Βυθούλκας Δημήτριος – Κορμάς Γεώργιος 0-1

Θεοδωρακόπουλος Δημήτριος – Τάνεβ Σαρδέλης Οδυσσέας 0-1

Θεοδωρακόπουλος Παντελεήμων – Σταματόπουλος Θεόδωρος Αναστάσιος 0-1

Καβουρίνου Πολυξένη – Κορμά Ελένη 1-0

Κουτέλα Μαριλένα – Ταγκαλάκη Ιωάννα 0-1

3ος γύρος , Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου 16.00

Ν.Ο. Καλαμάτας – Όμιλος Σκακιστών Καλαμάτας 5.5 – 0.5

Φράγκου Μαρία – Αποστολόπουλος Γεώργιος 0.5 – 0.5

Λιάκος Χρήστος – Βυθούλκας Δημήτριος 1-0

Πουλόπουλος Ηλίας – Θεοδωρακόπουλος Δημήτριος 1-0

Ταβουλαρέας Νικόλαος – Θεοδωρακόπουλος Παντελεήμων 1-0

Λούκα Μαριάνθη – Καβουρίνου Πολυξένη 1-0

Παντελοπούλου Ελεάνα – Κουτέλα Μαριάνθη 1-0

Σ.Ο Φιλιατρών – Σκακ. Ακαδ. Κορινθίας «Αργοναύτης 3-3

Αντωνόπουλος Παναγιώτης – Ελευθερίου Γεώργιος 1-0

Κορμάς Γεώργιος – Καβουρίνος Παύλος 1-0

Τάνεβ Σαρδέλης Οδυσσέας – Βλάχος Νικόλαος 0-1

Σταματόπουλος Θεόδωρος – Βλάχος Γεώργιος 0-1

Αποστολοπούλου Αφροδίτη – Κόκκοτα Φωτεινή 0-1

Ταγκαλάκη Ιωάννα – Ψαρρού Ελένη Νικολέττα 1-0

 

Βαθμολογία

Nokchess – 22:57

Tags: ,

8ο ανοιχτό τουρνουά Φροντιστήριο Μ.Ε. Τσιάλας

8ο Ανοιχτό Σκακιστικό Τουρνουά Φροντιστήριο Μ.Ε. Τσιάλας

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ

1. ΓΕΝΙΚΑ: Ο Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας “Ο Ποσειδών” προκηρύσσει το 8ο Ανοιχτό Σκακιστικό Τουρνουά Φροντιστήριο Μ.Ε. Τσιάλας  με διεθνή αξιολόγηση, το οποίο θα διεξαχθεί από τις 2 Οκτωβρίου 2016 έως τις 13 Νοεμβρίου 2016 στην αίθουσα εκδηλώσεων του ξενοδοχείου Ostria .

2. ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Δηλώσεις συμμετοχής στα e-mails, Tsektod@gmail.com και nokchess@gmail.com , ή στο τηλέφωνο 6972-701590 (κος. Τσεκούρας Θοδωρής), αναφέροντας ονοματεπώνυμο, ELO FIDE, ELO ΕΣΟ και τηλέφωνο. Οι δηλώσεις συμμετοχής θα γίνονται δεκτές έως και το Σάββατο 1 Οκτωβρίου. Οι σκακιστές –σκακίστριες θα επιβεβαιώνουν τη συμμετοχή τους με την παρουσία τους στο χώρο των αγώνων την Κυριακή 2 Οκτωβρίου μέχρι και τις 16.45 ή στο τηλέφωνο 6945-499716 (κα. Χατζηπαναγιώτου Τούλα). 


3. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ – ΑΝΑΒΟΛΕΣ: Το πρόγραμμα έχει ως εξής

1ος γύρος

02/10/16

17.00

2ος γύρος

09/10/16

17.00

3ος γύρος

16/10/16

17.00

4ος γύρος

23/10/16

17.00

5ος γύρος

30/10/16

17.00

6ος γύρος

06/11/16

17.00

7ος γύρος

13/11/16

17.00

Κάθε σκακιστής-σκακίστρια δικαιούται μια αναβολή και μια εξαίρεση. Αναβολή της παρτίδας θα δίνεται σε κάθε σκακιστή-σκακίστρια μόνο αν υπάρχει σοβαρός λόγος και μετά από έγκαιρη ενημέρωση του αντιπάλου του και του διαιτητή των αγώνων. Οι αναβληθέντες παρτίδες θα πρέπει να διεξάγονται από Δευτέρα έως Τετάρτη, μετά από συνεννόηση των αντιπάλων για τον χώρο και την ώρα διεξαγωγής της παρτίδας και ενημέρωση του διαιτητή. Δεν θα δίνονται αναβολές στον τελευταίο γύρο.

4. ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΓΩΝΩΝ: Διευθύντρια αγώνων ορίζεται η κα. Χατζηπαναγιώτου – Τσιάλα Τούλα.

5. ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Διαιτητής των αγώνων θα είναι ο κύριος Μιχάλης Τσιάλας.

6. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ – ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ: Ο χρόνος σκέψης για κάθε παίκτη είναι 90 λεπτά για την ολοκλήρωση της παρτίδας. Επιπλέον, από την πρώτη κίνηση και για κάθε κίνηση που ολοκληρώνει ο παίκτης παίρνει ακόμα μισό λεπτό (30’’) χρόνου σκέψης. Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας. Σκακιστής –σκακίστρια που δεν έχει προσέλθει για να αγωνιστεί μετά την πάροδο 30 λεπτών από την έναρξη των αγώνων μηδενίζεται.

7. ΑΡΣΗ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ: Η τελική κατάταξη διαμορφώνεται σύμφωνα με τα ακόλουθα κριτήρια: α) αποτέλεσμα μεταξύ ισόβαθμων παικτών (μόνο εφόσον όλοι οι ισόβαθμοι έχουν παίξει μεταξύ τους), β) άθροισμα προοδευτικής βαθμολογίας και γ) Μπούχολτς.

8. ΠΑΡΑΒΟΛΑ – ΕΠΑΘΛΑ: Το παράβολο συμμετοχής ανέρχεται στα 10,00 € (5,00 € για σκακιστές-σκακίστριες κάτω των 12 ετών) και καταβάλλεται πριν την έναρξη του 1ου γύρου. Τα έπαθλα θα είναι τα ακόλουθα:
1η θέση Κύπελλο συν σκακιστικό βιβλίο
2η θέση Μετάλλιο συν σκακιστικό βιβλίο
3η θέση Μετάλλιο συν σκακιστικό βιβλίο
1η γυναίκα Μετάλλιο συν σκακιστικό βιβλίο
1ος σκακιστής κάτω των 12 ετών Μετάλλιο συν σκακιστικό βιβλίο

9. ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ: Υποβάλλονται έως και 30’ μετά τη λήξη της τελευταίας παρτίδας του γύρου. Αρμόδιοι να αποφασίσουν θα είναι οι διαιτητές των αγώνων με το παράβολο να ορίζεται στα 50,00 €. Αν η ένσταση γίνει έστω και μερικώς δεκτή το παράβολο επιστρέφεται αλλιώς εκπίπτει υπέρ της διοργάνωσης.

10. ΚΛΗΡΩΣΕΙΣ – ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Τις κληρώσεις και τα αποτελέσματα θα μπορείτε να τα βλέπετε στο www.nokchess.gr.

11. ΓΕΝΙΚΑ: Για κάθε θέμα που προκύπτει και δεν προβλέπεται από τους κανονισμούς, αρμόδιος να αποφασίσει είναι ο διαιτητής ή η διευθύντρια των αγώνων.

Nokchess – 11:10

Tags:

9ο ομαδικό πρωτάθλημα παίδων-κορασίδων ΕΣΣΠΕΠ

 

Το 9ο ομαδικό πρωτάθλημα παίδων -κορασίδων της ΕΣΣΠΕΠ θα διεξαχθεί στην Καλαμάτα το διήμερο 17-18 Σεπτεμβρίου με συνδιοργανωτή το Ν.Ο. Καλαμάτας.

Στο τουρνουά θα πάρουν μέρος οι ακόλουθες ομάδες : Αργοναύτης Κορινθίας , Όμιλος σκακιστών Καλαμάτας , Σ.Ο. Φιλιατρών και Ν.Ο. Καλαμάτας. Οι αγώνες θα διεξαχθούν στο εντευκτήριο της σκακιστικής ακαδημίας του Ν.Ο.Κ.

Προκήρυξη αγώνων

Συμπληρωματική προκήρυξη

Nokchess – 10:58

Tags: ,

Έναρξη μαθημάτων την Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου

 

σκάκι (2)

 

Την Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου θα ξεκινήσουν οι εγγραφές και τα μαθήματα στην σκακιστική ακαδημία του Ν.Ο. Καλαμάτας.

Η σκακιστική ακαδημία του Ν.Ο. Καλαμάτας θα λειτουργήσει σύμφωνα με το ακόλουθο πρόγραμμα :


Τετάρτη

  16:30 – 18:00  Τμήμα αρχαρίων 

18:00 – 19.30 Τμήμα αγωνιστικής ομάδας

19:30 – 21:30  Τμήμα αγωνιστικής ομάδας
Πέμπτη
16:30 – 18:00
Τμήμα Αρχάριων & μέσων

18:00 – 19:30
Τμήμα αγωνιστικής ομάδας

19:30 – 21:00
Τμήμα αγωνιστικής ομάδας
Παρασκευή
16:30 –18:00
Τμήμα Αρχαρίων

18:00 – 19:30
Τμήμα Μέσων

19:30 – 21:00
Τμήμα Προχωρημένων

21:00 – ………
Εσωτερικά Πρωταθλήματα
Σάββατο
16:30 –18:00
Τμήμα Αρχαρίων

18:00 – 19:30
Τμήμα Μέσων

19:30 – 21:00
Τμήμα Προχωρημένων
Κυριακή
17:00 – ………
Διεξαγωγή τουρνουά

Οι εγγραφές θα γίνονται καθημερινά (πλην Κυριακής) στο εντευκτήριο της σκακιστικής ακαδημίας όπως και στην γραμματεία του Ν.Ο.Κ. (τηλέφωνο – 27210-22367).
Για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία μπορείτε να απευθυνθείτε στην έφορο του τμήματος κα. Τούλα Χατζηπαναγιώτου-Τσιάλα στα τηλέφωνα 694-5499716 ή στον κ. Θοδωρή Τσεκούρα στο τηλέφωνο 697-2701590.

Tags: ,

42η Σκακιστική Ολυμπιάδα – Μπακού 2016

baku
Ξεκινάει σήμερα στο Μπακού του Αζερμπαΐτζάν η 42η Ολυμπιάδα Σκακιού.
Στην τελετή έναρξης θα δώσουν το παρών 181 ομάδες απο το ανοιχτό τουρνουά και 142 ομάδες απο το τουρνουά γυναικών.
Το τουρνουά θα είναι 11 γύρων με τις παρτίδες να ξεκινούν καθημερινά στις 14.00 .
Η ελληνική αποστολή στην γυναικεία ομάδα αποτελείται απο τις Σταυρούλα Τσολακίδου , Αναστασία Αβραμίδου, Κατερίνα Παυλίδου, Χαριτωμένη Μαρκαντωνάκη και Μαρία Κουβάτσου (αρχηγός Άννα Μαρία Μπότσαρη ) στο ανοιχτό  τουρνουά θα πάρουν μέρος  με την Ελληνική ομάδα οι Γιάννης Παπαϊωάννου, Δημήτρης Μαστροβασίλης, Χρήστος Μπανίκας, Θάνος Μαστροβασίλης και Στέλιος Χαλκιάς (αρχηγός Σπύρος Καπνίσης ).

Σελίδα των αγώνων

 

Tags:

Υποστηρίζω KALAMATA : 21

Πρωτάθλημα Α εθνικής 2016 (19)

 

Από το πρωτάθλημα Α ΄εθνικής 2016 στο Ρίο , Υποστηρίζω KALAMATA : 21

Tags: ,