Posts Tagged Σκακιστική Ακαδημία Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας

Δυο σκακιστικές εκδηλώσεις διοργάνωσε ο Ν.Ο.Κ. την Κυριακή 20 Δεκεμβρίου

 

Τουρνουά 20 Δεκεμβρίου (1) φυτευτο

 

 

20 Δεκεμβρίου φυτευτό νοκ (5)
Δύο όμορφες σκακιστικές εκδηλώσεις διοργάνωσε η σκακιστική ακαδημία του Ν.Ο. Καλαμάτας την Κυριακή 20 Δεκεμβρίου.

Το πρωί στις 10.00 στο εντευκτήριο της ακαδημίας διεξήχθη το 8ο τουρνουά για σκακιστές χωρίς αθλητικό δελτίο. Στο τουρνουά συμμετείχαν οι : Ταβουλαρέας Νικόλας , Κωστέας Αθανάσιος , Ασημακόπουλος Μάξιμος , Μιχαλόπουλος Θάνος , Λεβαντής Σταύρος , Αθανασόπουλος Ηλίας , Μποντούρογλου Νίκος ,Κουμουνδούρος Πάνος , Χειλάς Γιάννης , Σπυρόπουλος Παναγιώτης ,Σχοινάς Νίκος , Σχοινάς Σπύρος και Θεοχαρίδης Νίκος.

Ήταν μια καλή ευκαιρία για τους μικρούς σκακιστές του Ν.Ο.Κ. να προπονηθούν και να ετοιμαστούν για τα επίσημα τουρνουά του 2016. Για τη ιστορία να αναφέρουμε οτι πρώτος στο τουρνουά ήταν ο Γιάννης Χειλάς με 4 βαθμούς σε 5 αγώνες σε ισοβαθμία με τους Θεοχαρίδη Νίκο και Κωστέα Θάνο που πήραν τη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα.

Το απόγευμα στις 18.00 διεξήχθη το 6ο τουρνουά ομαδικού σκακιού (φυτευτό). Οι ομάδες που πήραν μέρος ήταν οι ακόλουθες : Καφενόβιοι (Πουλόπουλος Ηλίας , Θωμαΐδης Μπάμπης) , Without name (Σωφρονάς Ανδρέας,Παπαδόπουλος Σπύρος) , Ότι πεις εσύ (Θωμαΐδης Παναγιώτης-Δραγώνας Γιώργος) , Χαχα (Κορδελάκος Χρύσανθος,Ποντίκης Ηλίας) , Δεν ξέρω (Λιάκος Χρήστος,Τσεκούρας Θοδωρής) , Οι Μπασκεμπολίστες (Βέκκος Χρήστος,Θεοχαρίδης Νίκος ) , Μελομακάρονα (Μάρας Γιώργος , Σπυριδωνίδης Ηρακλής) , Λούκα-Team (Λούκα Μριάνθη,Φράγκου Μαρία) , Όχι Κύριε (Ξαρχάκος Παναγιώτης, Ταβουλαρέας Νίκος ) Gold Gladiators (Σπυριδωνίδης Γιάννης , Αργύρης Ηλίας ). Οι 3 πρώτες ομάδες του τουρνουά ήταν οι «Δεν ξέρω» , «Without Name » και «Καφενόβιοι ».

Η σκακιστική ακαδημία του Ν.Ο.Κ. απο τη Δευτέρα 21 Δεκεμβρίου μέχρι και την Τετάρτη 23 Δεκεμβρίου θα συνεχίσει την πλούσια δράση της με την διεξαγωγή 3 σκακιστικών σεμιναρίων τα οποία θα απευθύνονται στους αρχάριους, μέσους και προχωρημένους αθλητές της , στα σεμινάρια θα διδάξει ο ομοσπονδιακός μαιτρ  κ. Τσεκούρας Θοδωρής.

Οι προπονήσεις στην ακαδημία του Ν.Ο.Κ. θα σταματήσουν στις 23 Δεκεμβρίου και θα ξεκινήσουν πάλι με το νέο έτος στις 6 Ιανουαρίου.

Οι υπεύθυνοι του σκακιστικού τμήματος θα ήθελαν να ευχηθούν στους αθλητές και  στις οικογένειες τους , στους φίλους και χορηγούς του Ν.Ο.Κ. ένα δημιουργικό 2016 γεμάτο υγεία και υπομονή.

 

Nokchess – 15:10

Tags:

7ο σκακιστικό τουρνουά «Φροντιστήριο Μ.Ε. Τσιάλας »

 

 

 

 

 

Με τις παρτίδες του 5ου γύρου συνεχίστηκε την Κυριακή 22 Νοεμβρίου το 7ο σκακιστικό τουρνουά «Φροντιστήριο Μ.Ε. Τσιάλας » με διοργανωτή το Ναυτικό Όμιλο Καλαμάτας.

Το τουρνουά διεξάγεται κάθε Κυριακή στις 17:00 , στο εντευκτήριο της σκακιστικής ακαδημίας του Ν.Ο. Καλαμάτας .

Απο τα αποτελέσματα του 5ου γύρου ξεχωρίζει η μεγάλη νίκη της 14αχρονης ταλαντούχας σκακίστριας του Ν.Ο. Καλαμάτας Μαρίας Φράγκου επι του πολύπειρου ομοσπονδιακού μαίτρ Πέτρου Διαμαντέα. Το τουρνουά είναι ιδιαίτερα αμφίρροπο, όσο αναφορά τη μάχη για την πρώτη θέση και 2 γύρους πριν την λήξη του ,ισοβαθμούν στην πρώτη θέση 6 σκακιστές-σκακίστριες με τους 3 από αυτούς να είναι κάτω των 14 ετών! Πιο συγκεκριμένα την πρώτη θέση με 4 βαθμούς σε 5 αγώνες καταλαμβάνουν οι : Περράκης Πολυχρόνης , Μουτζούρης Μανώλης , Λιάκος Χρήστος , Φράγκου Μαρία , Καλογεράκος Σταμάτης και Θωμαΐδης Παναγιώτης.
Στοιχείο που εντυπωσιάζει είναι η εξαιρετική αγωνιστική παρουσία των μικρών σκακιστών που δυσκολεύουν σε μεγάλο βαθμό αρκετούς απο τους έμπειρους αντιπάλους τους.

Τα αποτελέσματα του 5ου γύρου για το 7ο σκακιστικό τουρνουά «Φροντιστήριο Μ.Ε. Τσιάλας » ήταν : Περράκης Πολυχρόνης – Μουτζούρης Μανώλης ½ – ½ , Καλογεράκος Σταμάτης – Λαμπρακόπουλος Αλέξανδρος 1-0 , Φράγκου Μαρία – Διαμαντέας Πέτρος 1-0 , Παπαδόπουλος Σπύρος – Θωμαΐδης Παναγιώτης 0-1 , Λιάκος Χρήστος – Λούκα Μαριάνθη 1-0 , Κουραμπάς Πέτρος – Μητσέας Παναγιώτης 0-1 , Μπακής Απόλλων – Βυθούλκας Δημήτρης 1-0 , Σαραντόπουλος Κώστρας – Σωφρονάς Ανδρέας 0-1 , Δραγώνας Γεώργιος – Αθανασόπουλος Θοδωρής 0-1, Κατσαρέας Μιχάλης – Πουλόπουλος Ηλίας 0-1 ,Παντελοπούλου Δέσποινα – Καβουρίνου Πολυξένη 0-1 , Αποστολόπουλος Γεώργιος – Ξαρχάκος Παναγιώτης , Αργύρης Ηλίας Παναγιώτης – Βυθούλκας Αλέξανδρος 0-1, Μάρας Γεώργιος – Θωμαΐδης Μπάμπης 1-0 , Τσίμπουρης Παναγιώτης – Παντελοπούλου Ελεάνα 1-0, Χριστόπουλος Γιάννης – Κορδελάκος Χρύσανθος 0-1, Σπυριδωνίδης Ηρακλής – Κατσαρέας Κωνσταντής 0-1 , Βέκκος Χρήστος – Αθανασοπούλου Ανδριάνα 1-0, Ποντίκης Ηλίας – Σπυριδωνίδης Γιάννης 0-1.
Ο 6ος γύρος θα διεξαχθεί την Κυριακή 29 Νοεμβρίου και ώρα 17:00 στο εντευκτήριο του Ν.Ο. Καλαμάτας. Ακολουθεί η κλήρωση του 6ου γύρου :
Μουτζούρης Μανώλης – Φράγκου Μαρία , Θωμαΐδης Παναγιώτης – Καλογεράκος Σταμάτης , Περράκης Πολυχρόνης – Λιάκος Χρήστος , Λαμπρακόπουλος Αλέξανδρος – Μπακής Απόλλων , Μητσέας Παναγιώτης – Διακουμέας Αριστοφάνης , Διαμαντέας Πέτρος – Πουλόπουλος Ηλίας , Βυθούλκας Αλέξανδρος – Παπαδόπουλος Σπύρος , Σωφρονάς Ανδρέας – Καβουρίνου Πολυξένη , Λούκα Μαριάνθη – Κουραμπάς Πέτρος ,Αθανσόπουλος Θεόδωρος – Αποστολόπουλος Γεώργιος , Αργύρης Ηλίας Παναγιώτης – Σαραντόπουλος Κωνσταντίνος , Βυθούλκας Δημήτριος – Δραγώνας Γεώργιος ,Κορδελάκος Χρύσανθος – Μάρας Γεώργιος , Τσίμπουρης Παναγιώτης – Κατσαρέας Μιχάλης , Δικαίος Άγγελος – Βέκκος Χρήστος ,Ξαρχάκος Παναγιώτης – Κατσαρέας Κωνσταντής , Θωμαΐδης Μπάμπης – Παντελοπούλου Δέσποινα , Αργύρης Χρίστος Εφραίμ – Σπυριδωνίδης Ηρακλής , Παντελοπούλου Ελένη – Χριστόπουλος Γιάννης , Αθανασοπούλου Ανδριάνα – Σπυριδωνίδης Γιάννης , Ποντίκης Ηλίας bye.

Βαθμολογία

Αποτελέσματα 5ου γύρου

κλήρωση 6ου γύρου

Tsektod -15:25

 

Tags: , ,

Τουρνουά Χορηγών Σκακιστικής Ακαδημίας Ν.Ο. Καλαμάτας

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Το Σάββατο 9 Μαΐου διεξήχθη στο cafe-bar Seaside το 1 ομαδικό ράπιντ τουρνουά των χορηγών της σκακιστικής ακαδημίας του Ν.Ο. Καλαμάτας.

Στο τουρνουά συμμετείχαν 53 παιδιά τα οποία χωρίστηκαν σε 26 ομάδες.
Αναλυτικά οι ομάδες που αγωνίστηκαν στο τουρνουά των 5 γύρων ήταν : Φροντιστήριο Μ.Ε. Τσιάλας (Λιάκος Χρήστος , Ταβουλαρέας Νίκος) , Οπτικά Βαλσαμάκης (Λούκα Μαριάνθη , Ζευγίτης Αριστείδης ) , Έπιπλα Κούμανης (Λούκας Δημήτρης , Δικαίος Άγγελος) ,Ψησταριά Η Θράκα (Μάρας Γιώργος , Αργύρης Χρήστος ) , Σούπερ Μάρκετ Αφοι Μουργή (Σαραντόπουλος Κωνσταντίνος , Ασημακόπουλος Μάξιμος ) , Travel Center Ζαφειρόπουλος (Σωφρονάς Ανδρέας , Ποντίκης Ηλίας ) , Cafe-bar SeaSide (Παπαδόπουλος Σπύρος , Αθανασοπούλου Ανδριάνα ) , Παστέλι Ζευγολατιού Εύμελειν  (Κλαμπατσέας Χρήστος , Λυμπερόπουλος Σταύρος ) , Εστιατόριο Ακτή ΝΟΚ (Β.Καζάκος)  (Κεχαγιάς Κωνσταντίνος , Κατσαρέας Μιχάλης ) , Ποτοποιία Χελάς (Θωμαίδης Παναγιώτης , Βέκκος Χρήστος ) , Εξειδικευμένο Συνεργείο Αυτοκινήτων Service Καλογερόπουλος (Παντελοπούλου Δέσποινα , Γιαννίκος Ιωάννης ) , Εφημερίδα Το Θάρρος (Παπανικολάου Ντύλαν , Φράγκος Ιωάννης ) Μεσόγειος TV (Μπακής Απόλλων , Κατσαρέας Κωνσταντής) , City Resort ELITE (Χριστοπούλου Μαριλού , Θεοχαρίδης Νίκος ) ,H ΜANH (Αθανασόπουλος Θοδωρής , Δραγώνας Γιώργος ) , Φαρμακείο Ι. Μπαλτουμά (Αργύρης Ηλίας , Ρίζος Ιωάννης ) , Αιματολόγος Π. Ντάβος (Σπυριδωνίδης Ηρακλής , Κουτέλας Σταύρος ) , Ρουμπέας (Σπυριδωνίδης Γιάννης , Μπάκας Παναγιώτης ) , Δερματολόγος Κ. Πουλή (Νικολαίδη Ειρήνη , Πράσινου Μαρία ) , Ούζο-Τσίπουρο Σταφανούρη (Ξαρχάκος Παναγιώτης , Κουτέλα Ιωάννα ) Φαρμακείο Ι. Κεφαλάς (Κάββουρας Βασίλης , Λιανού Ελένη ) , Καρδιόλογος Ι. Μπουρής (Παντελοπούλου Έλενα , Φράγκος Βασίλης ) , Φροντιστήριο Μ.Ε. ΟΡΟΣΗΜΟ (Παπανικολάου Έκτορας , Φράγκος Βασίλης ), Hotel Ostria (Ρίζος Ανδρέας , Θωμαίδης Μπάμπης, Ρούμπος Δημήτρης ) www.adam-herbs.com (Κλείδωνας Στάθης ,Ντουμάς Κωνσταντίνος ) , www.rosmarino.gr (Νικολαίδη Παναγιώτα , Νικολακόπουλος Σταύρος ).
Για την ιστορία στην πρώτη θέση ισοβάθμησαν με 9 βαθμούς οι : Φροντιστήριο Μ.Ε. Τσιάλας (Λιάκος Χρήστος , Ταβουλαρέας Νίκος) , Έπιπλα Κούμανης (Λούκας Δημήτρης , Δικαίος Άγγελος) , Εστιατόριο Ακτή ΝΟΚ (Κεχαγιάς Κωνσταντίνος , Κατσαρέας Μιχάλης ).
Όλοι οι συμμετέχοντες βραβεύτηκαν με αναμνηστικά μετάλλια.

Tsektod – 11:55

Tags: ,