Posts Tagged Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας

Ανοιχτά σκακιστικά τουρνουά ράπιντ – Καλαμάτα 27-28 Ιουνίου

 

Ολοκληρώθηκαν σήμερα στο ξενοδοχείο Rex με 42 συμμετοχές τα 2 ανοιχτά σκακιστικά τουρνουά ράπιντ που διοργάνωσε ο Ο.Σ. Καλαμάτας.
Ο Ναυτικός όμιλος Καλαμάτας συμμετείχε με 18 σκακιστές-σκακίστριες στους αγώνες κερδίζοντας διακρίσεις και στα 2 τουρνουά.
Στο τουρνουά κάτω των 12 ετών ο Παναγιώτης Θωμαίδης του Ν.Ο. Καλαμάτας ήταν πρώτος με 6 βαθμούς σε 6 αγώνες , δεύτερος ήταν ο σκακιστής του Ν.Ο. Καλαμάτας Κωνσταντίνος Σαραντόπουλος με 5 βαθμούς , και τρίτος ο Χαράλαμπος Θωμαίδης (Ν.Ο.Καλαμάτας ) με 4 βαθμούς σε ισοβαθμία με τους Χριστόπουλο Γιάννη (Ο.Σ.Κ.) , Ξαρχάκο Παναγιώτη (Ν.Ο.Κ.) ,Φράγκου Ευγενία (Ν.Ο.Κ.) που ήταν και το πρώτο κορίτσι του τουρνουά , Κορδελάκο Χρύσανθο (Ο.Σ.Κ.).
Στο ανοιχτό τουρνουά πρώτος ήταν ο σκακιστής του Ν.Ο. Καλαμάτας Μουτζούρης Μανώλης με 5 βαθμούς σε 6 αγώνες τον ακολούθησε στην δεύτερη θέση ο Παναγιώτης Σακκάς (Ν.Ο. Καλαμάτας ) με 4.5 βαθμούς και τρίτος αναδείχθηκε ο Διαμαντέας Πέτρος (Ν.Ο. Καλαμάτας) με 4 βαθμούς σε ισοβαθμία με τους , Δασκαλαντωνάκη Δημήτριο , Σωφρονά Ανδρέα (Ν.ΟΚ.) , Κυριακόπουλο Αντώνιο (Ο.Σ.Κ.) , Κορωνιό Δημήτριο (Ο.Σ.Κ.) , πρώτη γυναίκα του τουρνουά με 3 βαθμούς ήταν η Μαριάνθη Λούκα (Ν.Ο.Καλαμάτας ) με 3 βαθμούς.
Το Ναυτικό Όμιλο Καλαμάτας εκπροσώπησαν έχοντας αρκετά ικανοποιητική απόδοση και οι : Καλογεράκος Σταμάτης , Παπαδόπουλος Σπύρος , Φράγκου Μαρία , Ρομπάκη Μαρία . Αργύρης Ηλίας , Αργύρης Χρήστος , Παντελοπούλου Δέσποινα , Παντελοπούλου Ελεάνα.

Αναλυτικά αποτελέσματα – Βαθμολογία ανοιχτού τουρνουά ράπιντ
Αναλυτικά αποτελέσματα – Βαθμολογία ανοιχτού τουρνουά ράπιντ κάτω των 12 ετών

 

Tsektod – 19:50

Tags:

Πρόκριση στην επόμενη φάση μπαράζ για την νεανική ομάδα του Ν.Ο.Κ

Οί αθλήτριες και αθλητές του Ν.Ο.Κ απο αριστερά πρός δεξιά είναι οι : Φιλοπούλου Αγγελική, Ρομπάκη Μαρία, Διασάκος Σπύρος, Μουτζούρης Ιάσονας, Βλαχάκης Νίκος και Αθηναίος Λουκάς.

Ο Ν.Ο.Κ έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση του στην τελική φάση του πανελλήνιου Ομαδικού  πρωταθλήματος παίδων- κορασίδων 2009, αφού κέρδισε, στην πόλη του Πύργου, τον  Σ.Ο Πατρών με 4-2.

Στο δεύτερο και τελευταίο αγώνα μπαράζ  στις 8 Νοεμβρίου , ο  Ν.Ο.Κ  θα αντιμετωπίσει την ομάδα του Σ.Ο Μυτιλήνης στην Αθήνα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της συνάντησης :

Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας – Σ.Ο Πατρών  4-2

Διασάκος Σπύρος – Σμπούκης Κωνσταντίνος   ½ – ½

Μουτζούρης Ιάσονας – Τερζής Φίλιππος    1-0

Βλαχάκης Νικόλαος – Σταματόπουλος Απόστολος   ½ – ½

Αθηναίος Λουκάς – Στεφανάτος Γεράσιμος   1-0

Φιλοπούλου Αγγελική – Λυκοθανάση Κλέλια   1-0

Ρομπάκη Μαρία – Τερζή Νεφέλη   0-1

Ακολουθεί η παρτίδα του Ιάσονα Μουτζούρη με τον Φίλιππο Τερζή.

Δημοσιεύθηκε απο Tse στις 01:50

Tags:

Δέν τα κατάφερε ο Ν.Ο.Κ να εξασφαλίσει την παραμονή του στην Α΄εθνική κατηγορία

Ο Ναυτικός όμιλος Καλαμάτας δεν κατάφερε να εξασφαλίσει την παραμονή του στην Α΄ κατηγορία του εθνικού μας πρωταθλήματος. Με 3 νίκες 2 ισοπαλίες και 4 ήττες τερμάτισε στην 22η θέση μεταξύ 31 ομάδων. Η απειρία κάποιων παιχτών και η ατυχία στον 7ο και 8ο γύρο όπου παρά τα ισόπαλα αποτελέσματα χάθηκαν μεγάλες ευκαιρίες νίκης, ήταν οι βασικοί λόγοι  του υποβιβασμού της ομάδας μας.

Ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να κάνουμε στους 2 ξένους του Ν.Ο.Κ Azmaiparaschili Zurab και Istatescu Andrei που με την αγωνιστικότητα τους βοήθησαν στο μέγιστο την ομάδα,  καθώς και στον Ιάσονα Μουτζούρη που έδειξε πως έχει το ταλέντο να γίνει ένας πολύ αξιόλογος σκακιστής.

Ακολουθούν  τα αποτελέσματα του Ν.Ο.Κ  ανά γύρο :


Ν.Ο.Κ  –  Ε.Σ.Θ  2 ½  –  9 ½

Σ.Ο. ΠΑΤΡΩΝ  –  Ν.Ο.Κ  6 ½  –  5 ½

Ν.Ο.Κ  –  Ο.Φ.Η  9 ½  –  2 ½

Ο.Σ. ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ  –  Ν.Ο.Κ  3  –  9

Ν.Ο.Κ  –  Ο.Φ.Σ. ΚΑΒΑΛΑΣ  3  –  9

Π.Φ.Σ. ΣΥΚΕΩΝ  –  Ν.Ο.Κ  5  –  7

ΜΑΠΟ ΚΕΡΑΥΝΟΣ  –  Ν.Ο.Κ  6  –  6

Ν.Ο.Κ  –  Σ.Ο. ΑΙΓΑΛΕΩ  6  –  6

Ν.Ο.Κ  –  Σ.Α. ΧΑΝΙΩΝ  4 ½  –  7 ½


Τα  ατομικά αποτελέσματα των αθλητών και αθλητριών του Ν.Ο.Κ ήταν τα ακόλουθα :

Ονοματεπώνυμο 1ος 2ος 3ος 4ος 5ος 6ος 7ος 8ος 9ος
Azmaiparashsvili 1 ½ 1 1 ½ 1 1 ½ ½
Istratescu 0 1 1 1 ½ 1 1 1 ½
Τσεκούρας 0 ½ 1 1 0 ½ 1 1 1
Κυριακόπουλος 0 0 ½ ½ 1 1 0 ½
Διαμαντέας ½ ½ 1 ½ ½ ½ 0 0
Λαμπρόπουλος 0 0
Μακροπούλου ½ 1 1 1 ½ 1 ½ 1 1
Πανταζίδη 0 ½ ½ 1 ½ 0 ½ ½ 0
Τσιβελεκίδη 0 ½ 0 1 0 0 0 0 0
Διασάκος Δ. 0 0 1 0 0 0 0 1 ½
Διασάκος Σ. 0 ½ 1 1 0 0 0 0 0
Μουτζούρης 1 ½ 1 1 0 1 ½ 1 0
Βλαχάκης 0 0 1 0 0 1 0 0 ½


Tags:

Πανελλήνια Νεανικά Πρωταθλήματα 2009

Τα πανελλήνια νεανικά ατομικά πρωταθλήματα  διεξήχθησαν στο ξενοδοχείο Athos Palace (G-Hotels) στην Καλλιθέα Χαλκιδικής από 24 Ιουνίου έως 1 Ιουλίου 2009 με την επίβλεψη και την οργανωτική ευθύνη της Ένωσης Σκακιστικών Σωματείων Θεσσαλονίκης – Χαλκιδικής και του Α.Μ.Ο. «Γαλαξίας» Θεσσαλονίκης. Ο αριθμός των συμμετεχόντων στα Νεανικά Πρωταθλήματα  ανήλθε στους  420  σκακιστές και σκακίστριες από όλη την Ελλάδα. Ο Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας εκπροσωπήθηκε από τους ακόλουθους αθλητές και αθλήτριες : Μπακή Απόλλων, Κλαμπατσέα Χρήστο, Βλαχάκη Νίκο, Διασάκο Σπύρο, Φράγκου Μαρία, Δεδούση Ευγενία, Τσιβελεκίδη Βασιλική και Φιλοπούλου Αγγελική. Η εμφάνιση των αθλητών μας κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα με εξαίρεση τα αποτελέσματα του νεαρού Μπακή Απόλλων που με την αθλητική συμπεριφορά του άφησε υποσχέσεις για το μέλλον και του Διασάκου Σπύρου που με την μαχητικότητα του κέρδισε αξιόλογους αντιπάλους.

Οι συνθήκες των αγώνων ήταν καλές με μοναδικό  μελανό σημείο την συμπεριφορά κάποιων διαιτητών που μας απογοήτευσαν με την άγνοια και την αδιαφορία τους.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αθλητών μας ήταν :

Ονοματέπωνυμο

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Μπακής Α.

1

1

0

1

0

0

1

1

0

Κλαμπατσέας Χ.

0

0

0

0

1

1

0

½

½

Βλαχάκης Ν.

1

0

1

0

0

0

1

½

1

Διασάκος Σ.

0

1

1

1

0

½

1

0

0

Φραγκού Μ.

0

0

0

1

1

0

1

Δεδούση Ε.

0

1

0

0

0

0

1

½

½

Τσιβελεκίδη Β.

1

0

0

0

1

1

0

Φιλοπούλου Α.

0

0

0

1

½

1

1

0

1

Το επίπεδο των αγώνων δεν χαρακτηρίζεται υψηλό,  αλλά σίγουρα κάποιοι αθλητές ξεχωρίζουν αισθητά από τους υπόλοιπους  και αποτελούν τις μεγάλες ελπίδες του Ελληνικού σκακιού. Οι πρωταθλητές και πρωταθλήτριες σε κάθε κατηγορία ήταν :

Αγόρια 16 : Σκουλάκης Χαράλαμπός (ΣΟ ΚΑΒΑΛΑΣ)

Αγόρια 14  : Καζάκος Μάνος (ΚΥΔΩΝ ΧΑΝΙΩΝ )

Αγόρια 12  : Παπαδόπουλος Γιώργος ( ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ )

Αγόρια 10  : Θεοδώρου Νίκος ( ΣΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ )

Αγόρια 8  : Ιωαννίδης Ευγένιος ( ΜΑΠΟ ¨ΚΕΡΑΥΝΟΣ¨ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ )

Κορίτσια 16  : Παυλίδου Κατερίνα ( ΚΥΔΩΝ ΧΑΝΙΩΝ )

Κορίτσια 14  : Φράγκου Ελένη ( ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ )

Κορίτσια 12  : Παπαθανασίου Ελισάβετ ( ΓΑΛΑΞΙΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ )

Κορίτσια 10  : Τσολακίδου Σταυρούλα ( ΠΝΕΥΜΑΘΛΟΝ )

Κορίτσια 8  : Πραματευτάκη Λουκία ( ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ )

Θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που αγωνίστηκαν και ελπίζουμε σε μια καλύτερη διοργάνωση την επόμενη χρονιά.

Δημοσιεύθηκε απο  Tse στις 21:44

Tags: ,