Archive for Φεβρουάριος, 2013

3ο όπεν Ν.Ο.Κ. – Κλήρωση 4ου γύρου

 

3ο τουρνουά Ν.Ο.Κ (12)

Bo. SNo. Name Pts Res. Pts Name SNo.
1 6 Bakis Apollon Fivos 3   3 Diamanteas Petros 2
2 5 Klabatseas Hristos   Perrakis Polychronis 4
3 8 Loukas Dimitris   Labrakopoulos Alexandros 12
4 1 Kiriakopoulos Antonios 2   2 Liakos Christos – Konstantino 14
5 3 Moutzouris Emanuel 2   2 Louka Marianthi 15
6 7 Rompaki Maria 2   2 Klimentidis Konstantinos 17
7 9 Kalogerakos Stamatis 2   2 Sofronas Andreas 16
8 13 Papadopoulos Spyridon 2   1 Kehagias Konstantinos 23
9 31 Spiliotis Theodoros 1   1 Hrisomallis Stylianos 18
10 22 Katerinopoulou Iliana 1   1 Angelopoulos Leonidas 27
11 29 Ntakouris Vasilios 1   1 Pantazopoulos Ioannis 24
12 25 Sarantopoulos Konstantinos 1   1 Koutsikas Georgios 28
13 26 Tsairi Arhontia 1   1 Papadimitriou Filippos 30
14 32 Thomaidis Panagiotis Georgios 1   0 Hristopoulos Ioannis 19
15 20 Hristopoulou Maria Eleni 0   0 Katerinopoulos Nikolaos 21

 

αποτελέσματα – βαθμολογία

Tse 22:15

 

 

Tags:

3ο όπεν Ν.Ο.Κ. – αποτελέσματα 3ου γύρου

3ο τουρνουά Ν.Ο.Κ (8)

3ο τουρνουά Ν.Ο.Κ (15)

Την Κυριακή 24 Φεβρουαρίου διεξήχθη στο εντευκτήριο του Ν.Ο.Κ. ο 3ος γύρος του ανοιχτού τουρνουά « Φροντιστήριο Μ. Εκπ/σης Ν. & Γ. Τσιάλας ».

Αναλυτικά τα αποτελέσματα ήταν :

Διαμαντέας Πέτρος – Ρομπάκη Μαρία 1-0 , Περράκης Πολυχρόνης – Λούκας Δημήτρης ½ – ½ ,  Μπακής Απόλλων – Λούκα Μαριάνθη 1-0 , Κεχαγιάς Κωνσταντίνος – Κυριακόπουλος Ντώνης 0-1 , Αγγελόπουλος Λεωνίδας – Μουτζούρης Μανώλης 0-1 , Κούτσικας Γεώργιος  – Καλογεράκος Σταμάτης 0-1 , Παπαδημητρίου Φίλιππος – Παπαδόπουλος Σπύρος 0-1 , Λιάκος Χρήστος – Σαραντόπουλος Κωνσταντίνος 1-0 , Σωφρονάς Ανδρέας – Τσαΐρη Αρχοντία 1-0 , Κλημεντίδης Κωνσταντίνος – θωμαΐδης Παναγιώτης 1-0 , Χρυσομάλλης Στέλιος – Ντάκουρης Βασίλης 1-0 , Χριστόπουλος Γιάννης – Κατερινοπούλου Ηλιάνα 0-1 , Πανταζόπουλος Γιάννης – Χριστοπούλου Μαριλού 1-0 , Κατερινόπουλος Νικόλας – Σπηλιώτης Θοδωρής 0-1.

Την Κυριακή 3 Μαρτίου και ώρα 17.30 θα διεξαχθεί ο 4ος γύρος.

Tse – 12:20

Tags:

Ανοιχτά Ατομικά Πρωταθλήματα Ε.Σ.Σ.ΠΕ.Π. 2013

 

8ο ΑΝΟΙΚΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ «ΚΩΣΤΑΣ  ΑΘΑΝΑΣΑΚΟΣ»

9ο ΑΝΟΙΚΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΣΣΠΕΠ

9ο ΑΝΟΙΚΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΣΣΠΕΠ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ

 1.      ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ

Φιλοτεχνικός Όμιλος Τριπόλεως –Ε.Σ.Σ.ΠΕ.Π.

 2.      ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ

Ξενοδοχείο “ΠΑΛΑΤΙΝΟ”, Πολυβίου 2, Τρίπολη (τηλ. 2710241937)

 3.      ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΑΓΩΝΩΝ – ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ – ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ

Οι αγώνες θα γίνουν με ελβετικό σύστημα πέντε ( 5 ) γύρων, σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα :

  Παρασκευή   22   Μαρτίου   2013

Επιβεβαίωση συμμετοχών – Κλήρωση

17:00

  Παρασκευή   22   Μαρτίου   2013

1ος  Γύρος

18:00

  Σάββατο   23   Μαρτίου   2013

2ος  Γύρος

10:00

  Σάββατο   23   Μαρτίου   2013

3ος  Γύρος

17:00

  Κυριακή   24   Μαρτίου   2013

4ος  Γύρος

09:00

  Κυριακή   24   Μαρτίου   2013

5ος  Γύρος

16:00

  Κυριακή   24   Μαρτίου   2013

Τελετή  Λήξης

20:00

Ο χρόνος σκέψης για κάθε παίκτη, είναι 90 λεπτά για την ολοκλήρωση της παρτίδας. Επιπλέον, από την πρώτη κίνηση και για κάθε κίνηση που ολοκληρώνει ο παίκτης, παίρνει ακόμη μισό λεπτό (30”) χρόνου σκέψης.

Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας.

Σκακιστής – σκακίστρια, που δεν έχει προσέλθει για να αγωνιστεί μετά την πάροδο 30 λεπτών από την έναρξη των αγώνων, μηδενίζεται. (άρθρο 6.6 FIDE Laws of Chess).

4.      ΑΡΣΗ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ 

Σε περίπτωση ισοβαθμίας, όλες οι θέσεις καθορίζονται σύμφωνα με τα ακόλουθα κριτήρια:

α) Αποτέλεσμα του τουρνουά των ισόβαθμων (εάν έχουν παίξει όλοι μεταξύ τους).

β) Το κριτήριο Μπούχολτζ (βαθμοί αντιπάλων)

γ) Το κριτήριο Σόννεμπορν-Μπέργκερ (βαθμοί αντιπάλων ανάλογα με το αποτέλεσμα).

δ) Άθροισμα προοδευτικής βαθμολογίας (και τα κριτήρια άρσης της).

Ειδικά για την πρώτη θέση, αν υπάρχει ισοβαθμία χωρίς να έχουν παίξει όλοι μεταξύ τους, τότε θα γίνει διπλός αγώνας μπαράζ  μεταξύ των ισόβαθμων αν είναι δύο η μονός αν είναι περισσότεροι (τα χρώματα του 1ου αγώνα καθορίζονται με κλήρωση), με χρόνο σκέψης 5 λεπτά και επαύξηση 3 δευτερολέπτων ανά κίνηση για κάθε σκακιστή. Σε περίπτωση νέας ισοβαθμίας, εφαρμόζονται τα κριτήρια β, γ και δ.

5.      ΑΡΧΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

Σύμφωνα με την ισχύουσα γενική οδηγία της ΚΕΔ, ο αρχικός κατάλογος κατάταξης των συμμετεχόντων για τις ανάγκες της κλήρωσης, γίνεται με πρώτο κριτήριο το διεθνές ΕΛΟ – τίτλο, με δεύτερο κριτήριο το Εθνικό ΕΛΟ – τίτλο και στην συνέχεια αλφαβητικά με λατινικούς χαρακτήρες.

 6.      ΠΑΡΑΒΟΛΟ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ : Το παράβολο συμμετοχής ορίζεται σε 5 ευρώ και για αθλητές <18 ετών,  ορίζεται σε 3 ευρώ.  Τα παράβολα θα κατατεθούν στο χώρο των αγώνων πριν την έναρξη του 1ου γύρου.

 7.      ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ

Υποβάλλονται έως και 30 λεπτά μετά τη λήξη του αγώνα με καταβολή παράβολου 90 ευρώ και εκδικάζεται αμέσως.

8.      ΕΠΑΘΛΑ – ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ

Θα δοθούν κύπελα και μετάλλια στους νικητές. Ο πρώτος νικητής και η πρώτη νικήτρια (Έλληνες αθλητές της ΕΣΣΠΕΠ) ανακηρύσσονται πρωταθλητές ΕΣΣΠΕΠ και προκρίνονται για το 23ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ και το 16ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ αντίστοιχα.

 9.      ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ – ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ ΑΓΩΝΩΝ

Διευθυντής Αγώνων: Αλέξης Μπουρνάκας. Επικεφαλής Διαιτητης : Γιώργος Τουμπέκης

10.  ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Βάγια Βλαχάκη-Μπουρνάκα, Τηλέφωνο: 6948828891, email: vlachakivagia@gmail.com

11.  ΔΙΑΜΟΝΗ : Για όσους επιθυμούν να διαμείνουν στο  Ξενοδοχείο “ΠΑΛΑΤΙΝΟ, το κόστος διαμονής έχει ως εξής :

 

 

ΤΥΠΟΣ ΔΩΜΑΤΙΟΥ PAX (Αριθμός ατόμων) ΤΙΜΗ με πρωινό
Rooms (με ένα διπλό κρεββάτι) 1x 45
2xx 60
Apartments 2xx 70
3xxx 75

 12.  ΓΕΝΙΚΑ

Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από αυτή την Προκήρυξη ή από τους κανονισμούς της FIDE και της ΕΣΟ, αρμόδια είναι η διεύθυνση των αγώνων.

Ενημέρωση για τους αγώνες από το www.chesspirgos.gr

Tse – 12:05

 

Tags:

3ο ανοιχτό τουρνουά Ν.Ο.Κ. – Κλήρωση 3ου γύρου

3ο ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΝΑΥΤΙΚΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

«ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ Μ. ΕΚΠ/ΣΗΣ

Ν. & Γ. ΤΣΙΑΛΑΣ»

Κλήρωση 3ου γύου Κυριακή 24 Φεβρουαρίου 17.30

Bo. SNo. Name Pts Res. Pts Name SNo.
1 2 Diamanteas Petros 2   2 Rompaki Maria 7
2 4 Perrakis Polychronis 2   2 Loukas Dimitris 8
3 12 Labrakopoulos Alexandros 2   2 Klabatseas Hristos 5
4 6 Bakis Apollon Fivos 2   2 Louka Marianthi 15
5 23 Kehagias Konstantinos 1   1 Kiriakopoulos Antonios 1
6 27 Angelopoulos Leonidas 1   1 Moutzouris Emanuel 3
7 28 Koutsikas Georgios 1   1 Kalogerakos Stamatis 9
8 30 Papadimitriou Filippos 1   1 Papadopoulos Spyridon 13
9 14 Liakos Christos – Konstantino 1   1 Sarantopoulos Konstantinos 25
10 16 Sofronas Andreas 1   1 Tsairi Arhontia 26
11 17 Klimentidis Konstantinos 1   1 Thomaidis Panagiotis Georgios 32
12 18 Hrisomallis Stylianos 0   1 Ntakouris Vasilios 29
13 19 Hristopoulos Ioannis 0   0 Katerinopoulou Iliana 22
14 24 Pantazopoulos Ioannis 0   0 Hristopoulou Maria Eleni 20
15 21 Katerinopoulos Nikolaos 0   0 Spiliotis Theodoros 31

 

 

Tse – 12:50

Tags:

3ο ανοιχτό τουρνουά Ν.Ο.Κ. – Αποτελέσματα 2ου γύρου

3ο ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΝΑΥΤΙΚΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

«ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ Μ. ΕΚΠ/ΣΗΣ

Ν. & Γ. ΤΣΙΑΛΑΣ»

 Αποτελέσματα 2ου γύρου

Bo. SNo. Name Pts Res. Pts Name SNo.
1 1 Kiriakopoulos Antonios 1 0 – 1 1 Loukas Dimitris 8
2 9 Kalogerakos Stamatis 1 0 – 1 1 Diamanteas Petros 2
3 3 Moutzouris Emanuel 1 0 – 1 1 Labrakopoulos Alexandros 12
4 13 Papadopoulos Spyridon 1 0 – 1 1 Perrakis Polychronis 4
5 5 Klabatseas Hristos 1 1 – 0 1 Liakos Christos – Konstantino 14
6 32 Thomaidis Panagiotis Georgios 1 0 – 1 1 Bakis Apollon Fivos 6
7 7 Rompaki Maria 1 1 – 0 1 Sofronas Andreas 16
8 15 Louka Marianthi 1 + –
0 Malamas Ioannis 11
9 10 Malamas Kostas 0 –  + 0 Sarantopoulos Konstantinos 25
10 24 Pantazopoulos Ioannis 0 0 – 1 0 Klimentidis Konstantinos 17
11 18 Hrisomallis Stylianos 0 0 – 1 0 Angelopoulos Leonidas 27
12 26 Tsairi Arhontia 0 1 – 0 0 Hristopoulos Ioannis 19
13 20 Hristopoulou Maria Eleni 0 0 – 1 0 Koutsikas Georgios 28
14 29 Ntakouris Vasilios 0 1 – 0 0 Katerinopoulos Nikolaos 21
15 22 Katerinopoulou Iliana 0 0 – 1 0 Papadimitriou Filippos 30
16 31 Spiliotis Theodoros 0 0 – 1 0 Kehagias Konstantinos 23

 

Tse – 12:45

Tags:

3ο ανοιχτό τουρνουά Ν.Ο.Κ. – κλήρωση 2ου γύρου

 

Bo. SNo. Name Pts Res. Pts Name SNo.
1 1 Kiriakopoulos Antonios 1   1 Loukas Dimitris 8
2 9 Kalogerakos Stamatis 1   1 Diamanteas Petros 2
3 3 Moutzouris Emanuel 1   1 Labrakopoulos Alexandros 12
4 13 Papadopoulos Spyridon 1   1 Perrakis Polychronis 4
5 5 Klabatseas Hristos 1   1 Liakos Christos – Konstantino 14
6 32 Thomaidis Panagiotis Georgios 1   1 Bakis Apollon Fivos 6
7 7 Rompaki Maria 1   1 Sofronas Andreas 16
8 15 Louka Marianthi 1   0 Malamas Ioannis 11
9 10 Malamas Kostas 0   0 Sarantopoulos Konstantinos 25
10 24 Pantazopoulos Ioannis 0   0 Klimentidis Konstantinos 17
11 18 Hrisomallis Stylianos 0   0 Angelopoulos Leonidas 27
12 26 Tsairi Arhontia 0   0 Hristopoulos Ioannis 19
13 20 Hristopoulou Maria Eleni 0   0 Koutsikas Georgios 28
14 29 Ntakouris Vasilios 0   0 Katerinopoulos Nikolaos 21
15 22 Katerinopoulou Iliana 0   0 Papadimitriou Filippos 30
16 31 Spiliotis Theodoros 0   0 Kehagias Konstantinos 23

Tse – 21:55

 

 

 

Tags:

3ο ανοιχτό τουρνουά Ν.Ο.Κ. – αποτελέσματα 1ου γύρου

P2100005

3ο ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ  ΝΑΥΤΙΚΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

«ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ Μ. ΕΚΠ/ΣΗΣ

Ν. & Γ. ΤΣΙΑΛΑΣ»

Αποτελέσματα 1ου γύρου

 

Bo. SNo. Name Pts Res. Pts Name SNo.
1 17 Klimentidis Konstantinos 0 0 – 1 0 Kiriakopoulos Antonios 1
2 2 Diamanteas Petros 0 1 – 0 0 Hrisomallis Stylianos 18
3 19 Hristopoulos Ioannis 0 0 – 1 0 Moutzouris Emanuel 3
4 4 Perrakis Polychronis 0 1 – 0 0 Hristopoulou Maria Eleni 20
5 21 Katerinopoulos Nikolaos 0 0 – 1 0 Klabatseas Hristos 5
6 6 Bakis Apollon Fivos 0 1 – 0 0 Katerinopoulou Iliana 22
7 23 Kehagias Konstantinos 0 0 – 1 0 Rompaki Maria 7
8 8 Loukas Dimitris 0 1 – 0 0 Pantazopoulos Ioannis 24
9 25 Sarantopoulos Konstantinos 0 0 Kalogerakos Stamatis 9
10 12 Labrakopoulos Alexandros 0 1 – 0 0 Tsairi Arhontia 26
11 27 Angelopoulos Leonidas 0 0 – 1 0 Papadopoulos Spyridon 13
12 14 Liakos Christos – Konstantino 0 1 – 0 0 Ntakouris Vasilios 29
13 30 Papadimitriou Filippos 0 0 – 1 0 Louka Marianthi 15
14 16 Sofronas Andreas 0 1 – 0 0 Spiliotis Theodoros 31
  32 Thomaidis Panagiotis Georgios 0 1 – –   Bye  

Tse – 22:05

 

Tags:

3ο ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΝΑΥΤΙΚΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

3ο ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ

ΝΑΥΤΙΚΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

«ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ Μ. ΕΚΠ/ΣΗΣ

Ν. & Γ. ΤΣΙΑΛΑΣ»

Προκήρυξη Αγώνων

 

1. ΓΕΝΙΚΑ:

Ο Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας “Ο Ποσειδών” προκηρύσσει το 3ο τουρνουά Ν.Ο.Κ. με διεθνή αξιολόγηση, ανοιχτό για όλους τους σκακιστές-σκακίστριες, το οποίο θα διεξαχθεί από τις 10 Φεβρουαρίου έως τις 24 Μαρτίου 2013. Οι αγώνες θα διεξαχθούν στο εντευκτήριο του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας (ακτή Ν.Ο.Κ.).

2. ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ:

Δηλώσεις συμμετοχής στο e-mail tsektod@gmail.com αναφέροντας ονοματεπώνυμο, ELO FIDE, ELO ΕΣΟ και τηλέφωνο ή την Κυριακή 10 Φεβρουαρίου και ώρα 16:30 – 17:15 στον χώρο των αγώνων. Οι σκακιστές –στριες θα επιβεβαιώνουν τη συμμετοχή τους με την παρουσία τους στο χώρο των αγώνων την Κυριακή 10/02 μέχρι και τις 17:15.
Θα υπάρξει όριο συμμετοχών στα 40 άτομα και θα τηρηθεί προτεραιότητα.

3. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ – ΑΝΑΒΟΛΕΣ:

Το πρόγραμμα έχει ως εξής

 

Κυριακή

10 Φεβρουαρίου

1ος γύρος

17.30

Κυριακή

17 Φεβρουαρίου

2ος γύρος

17.30

Κυριακή

24 Φεβρουαρίου

3ος γύρος

17.30

Κυριακή

3 Μαρτίου

4ος γύρος

17.30

Κυριακή

10 Μαρτίου

5ος γύρος

17.30

Κυριακή

17 Μαρτίου

6ος γύρος

17.30

Κυριακή

24 Μαρτίου

7ος γύρος

17.30

Όλοι οι σκακιστές-σκακίστριες δικαιούνται να ζητήσουν από μια αναβολή και μία εξαίρεση μετά από συνεννόηση με τον διαιτητή των αγώνων.

Όσοι σκακιστές – σκακίστριες επιθυμούν να συμμετέχουν στα Ανοιχτά Πρωταθλήματα Ανδρών – Γυναικών ΕΣ.Σ.ΠΕ.Π που θα διεξαχθούν το τριήμερο 22 – 24/3 θα παίξουν την παρτίδα του 7ου γύρου στις 25 Μαρτίου και ώρα 17.30.

4. ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΓΩΝΩΝ:

Διευθύντρια αγώνων ορίζεται η κα. Χατζηπαναγιώτου – Τσιάλα Τούλα.

5, ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Διαιτητές των αγώνων ορίζονται οι κ.κ. Κοντοκάνης Ανδρέας και Τσιάλας Μιχάλης.

6. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ – ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ:

Ο χρόνος σκέψης για κάθε παίκτη είναι 90 λεπτά για την ολοκλήρωση της παρτίδας. Επιπλέον, από την πρώτη κίνηση και για κάθε κίνηση που ολοκληρώνει ο παίκτης παίρνει ακόμα μισό λεπτό (30’’) χρόνου σκέψης. Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας.
Σκακιστής –στρια που δεν έχει προσέλθει για να αγωνιστεί μετά την πάροδο 1 ώρας από την έναρξη των αγώνων μηδενίζεται.

7. ΑΡΣΗ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ:

Η τελική κατάταξη διαμορφώνεται σύμφωνα με τα ακόλουθα κριτήρια: α) αποτέλεσμα μεταξύ ισόβαθμων παικτών (μόνο εφόσον όλοι οι ισόβαθμοι έχουν παίξει μεταξύ τους), β) άθροισμα προοδευτικής βαθμολογίας  και γ) Μπούχολτς.

8. ΠΑΡΑΒΟΛΑ – ΕΠΑΘΛΑ:

Το παράβολο συμμετοχής ανέρχεται στα 10,00 € (για σκακιστές- σκακίστριες έως και 12 ετών 5 € ) και καταβάλλεται πριν την έναρξη του 1ου γύρου. Τα έπαθλα θα είναι τα ακόλουθα:
1η θέση    Κύπελλο συν το 25% των παραβόλων
2η θέση   Μετάλλιο συν το 15% των παραβόλων
3η θέση   Μετάλλιο συν το 10% των παραβόλων

πρώτος  σκακιστής-σκακίστρια έως 12 ετών χρυσό μετάλλιο.
Τα  χρηματικά έπαθλα δεν μοιράζονται σε περίπτωση ισοβαθμίας.

9. ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ:

Υποβάλλονται έως και 30’ μετά τη λήξη της τελευταίας παρτίδας του γύρου. Αρμόδιοι να αποφασίσουν είναι ο διαιτητής και η διευθύντρια αγώνων και το παράβολο ορίζεται στα 50,00 €. Αν η ένσταση γίνει έστω και μερικώς δεκτή το παράβολο επιστρέφεται αλλιώς εκπίπτει υπέρ της διοργάνωσης.

10. ΚΛΗΡΩΣΕΙΣ – ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

Οι κληρώσεις και τα αποτελέσματα θα μπορείτε να τα δείτε στο www.nokchess.gr και www.chessresults.com.

11. ΓΕΝΙΚΑ:

Για κάθε θέμα που προκύπτει και δεν προβλέπεται από τους κανονισμούς, αρμόδιος να αποφασίσει είναι ο διαιτητής ή η διευθύντρια των αγώνων.

Tse 14:25

Tags:

Αντίο κ. Γιώργο……

 

 

Από την Ε.Σ.Σ.ΠΕ.Π.  πληροφορηθήκαμε ότι απεβίωσε ο κ. Μπακομιχάλης Γιώργος , ο ακούραστος και αξιαγάπητος σκακιστής του Φ.Ο. Τρίπολης.

 

Το σκακιστικό τμήμα  του Ν.Ο.Κ.  θα ήθελε να εκφράσει τα θερμά  και ειλικρινή συλλυπητήρια του στην οικογένεια και τους κοντινούς ανθρώπους του κ. Γιώργου.

 

Tse – 13:55

Bent C. – 1999

 

 

BENT 1999

Παίζουν τα λευκά και κερδίζουν

Tse – 12:25

 

Tags: