Archive for Σεπτέμβριος, 2012

Τουρνουά ράπιντ ¨ Seaside ¨

 

 

Την Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου ο Ν.Ο.Κ. διοργάνωσε στο cafe-bar  ¨Seaside ¨ τουρνουά ράπιντ ( 10 λεπτά συν 5 δευτερόλεπτα )  7 γύρων  με τη συμμετοχή 22 ατόμων.

 

Ήταν η αρχή , της  προσπάθειας του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας  να διοργανώσει την νέα αθλητική χρονιά περισσότερα τουρνουά , για τους σκακιστές της Μεσσηνίας και των γειτονικών νομών.

 


 Η τελική βαθμολογία του τουρνουά ήταν :

 

 

Kατάταξη

Oνοματεπώνυμο

Bαθμοί

1

Μουτζούρης Μανώλης

6

2

Διαμαντέας Πέτρος

5.5

3

Μάλαμας Κώστας

5.5

4

Μουτζούρης Ιάσονας

5

5

Ρεϊτζόπουλος Κώστας

5

6

Καλογεράκος Σταμάτης

4

7

Μάλαμας Γιάννης

4

8

Κυριακόπουλος Αντώνης

4

9

Μπακής Απόλλων

4

10

Κλαμπατσέας Χρήστος

3.5

11

Λούκας Δημήτρης

3.5

12

Παπαδόπουλος Σπύρος

3

13

Αγγελακάκης Δημήτρης

3

14

Ρομπάκη Μαρία

3

15

Λούκα Μαριάνθη

3

16

Λιάκος Χήστος

2

17

Νατζί Σεμίρ

2

18

Ντάκουρης Βαγγέλης

2

19

Σωφρονάς Ανδρέας

2

20

Βυθούλκας Δημήτριος

2

21

Ντάκουρης Βασίλης

1

22

Ντάκουρη Ιωάννα

1

 

 

 

Tse  – 14:30

Tags:

2ο ανοιχτό τουρνουά Ν.Ο.Κ. 14/10 – 2/12

 

Προκήρυξη 2ου  ανοιχτού τουρνουά

Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας

 

1.Γενικά

 

Ο Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας ¨ Ο Ποσειδών ¨  προκηρύσσει το 2ο τουρνουά Ν.Ο.Κ. με διεθνή αξιολόγηση ,  ανοιχτό για όλους τους παίκτες, το οποίο διεξαχθεί απο τις 14 Οκτωβρίου έως τις 2 Δεκεμβρίου 2012 . Οι αγώνες θα διεξαχθούν στο εντευκτήριο του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας ( ακτή Ν.Ο.Κ.).

 

2.Δηλώσεις συμμετοχής

 

Δηλώσεις συμμετοχής στο e-mail nokchess@gmail.com  αναφέροντας ονοματεπώνυμο, ELO FIDE & ΕΣΟ ,  τηλέφωνο ή την Κυριακή 14 Οκτωβρίου  10.0010.30 στον χώρο των αγώνων , οι σκακιστές-σκακίστριες θα επιβεβαιώνουν τη συμμετοχή τους με την παρουσία τους στο χώρο των αγώνων την Κυριακή 14/10 μέχρι και τις 10.45.

Θα υπάρξει όριο συμμετοχών στα 36 άτομα και θα τηρηθεί  προτεραιότητα.

 

3.Πρόγραμμα αγώνων – αναβολές

 

Κυριακή

14 Οκτωβρίου

1ος γύρος

11.00

Κυριακή

21 Οκτωβρίου

2ος γύρος

11.00

Κυριακή

28 Οκτωβρίου

3ος γύρος

17.00

Κυριακή

11 Νοεμβρίου

4ος γύρος

11.00

Κυριακή

18 Νοεμβρίου

5ος γύρος

11.00

Κυριακή

25 Νοεμβρίου

6ος γύρος

11.00

Κυριακή

2 Δεκεμβρίου

7ος γύρος

11.00

 

Αναβολές δεν δίνονται ,  όλοι οι σκακιστές δικαιούνται να ζητήσουν 1 εξαίρεση μετά από συνεννόηση με τον διαιτητή των αγώνων.

 

4. Διεύθυνση αγώνων

 

Διευθυντής αγώνων ορίζεται η Τούλα Χατζηπαναγιώτου.

 

5. Διαιτησία

 

διαιτητές των αγώνων ορίζονται οι Τσεκούρας Θοδωρής και Τσιάλας Μιχάλης.

 

6. Χρόνος σκέψης – κανονισμοί

 

Ο χρόνος σκέψης για κάθε παίκτη, είναι 90 λεπτά για την ολοκλήρωση της παρτίδας. Επιπλέον, από την πρώτη κίνηση και για κάθε κίνηση που ολοκληρώνει ο παίκτης, παίρνει ακόμη μισό λεπτό (30”) χρόνου σκέψης.

Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας.

Σκακιστής – σκακίστρια, που δεν έχει προσέλθει για να αγωνιστεί μετά την πάροδο 1 ώρας από την έναρξη των αγώνων, μηδενίζεται..

 

7. Άρση Ισοβαθμίας

 

Η τελική κατάταξη διαμορφώνεται σύμφωνα με τα ακόλουθα κριτήρια. α) αποτέλεσμα μεταξύ ισόβαθμων παιχτών ( μόνο εφόσον όλοι οι ισόβαθμοι έχουν παίξει μεταξύ τους )  β) άθροισμα προοδευτικής βαθμολογίας γ) Μπούχολτς

 

8. Παράβολα – Έπαθλα

 

Το παράβολο συμμετοχής ανέρχεται στα 15 ευρώ και καταβάλλεται πριν την έναρξη του 1ου γύρου.  Τα έπαθλα θα είναι τα ακόλουθα :  1η θέση κύπελλο  συν το 30% των παραβόλων , 2η θέση μετάλλιο συν το 20% των παραβόλων , 3η θέση μετάλλιο συν το 10% των παραβόλων, τα χρηματικά έπαθλα δεν μοιράζονται σε περίπτωση ισοβαθμίας.

 

9.Ενστάσεις

Υποβάλλονται έως και 30’ μετά τη λήξη της τελευταίας παρτίδας του γύρου. Αρμόδιοι να αποφασίσουν είναι ο διαιτητής και ο διευθυντής αγώνων, το παράβολο ορίζεται στα 50 €. Αν η ένσταση γίνει έστω και μερικώς δεκτή το παράβολο επιστρέφεται αλλιώς εκπίπτει υπέρ της διοργάνωσης.

10.Κληρώσεις – αποτελέσματα

 στο www.nokchess.gr και στο www.chessresults.com


11.Διάφορα


Για κάθε θέμα που προκύπτει και δεν προβλέπεται από τους κανονισμούς, αρμόδιος να αποφασίσει είναι ο διαιτητής  ή ο διευθυντής των αγώνων.

 

Tse – 19:00

1ο ανοιχτό νεανικό τουρνουά Ν.Ο.Κ. 14/10 – 2/12

 

Προκήρυξη 1ου ανοιχτού νεανικού ΤΟΥΡΝΟΥΆ   Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας

 

1.Γενικά

 

Ο Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας ¨ Ο Ποσειδών ¨  προκηρύσσει το 1ο  ανοιχτό νεανικό  τουρνουά για σκακιστές- σκακίστριες μέχρι και 16 ετών. το τουρνουά θα έχει διεθνή αξιολόγηση και θα διεξαχθεί στην Καλαμάτα στο εντευκτήριο του Ναυτικού Ομίλου ( Ακτή Ν.Ο.Κ. )   από τις 14 Οκτωβρίου έως τις 2 Δεκεμβρίου 2012 .

 

2.Δηλώσεις συμμετοχής

 

Δηλώσεις συμμετοχής στο e-mail nokchess@gmail.com  αναφέροντας ονοματεπώνυμο, ELO FIDE & ΕΣΟ , τηλέφωνο ή την Κυριακή 14 Οκτωβρίου  16.45 – 17.15 στον χώρο των αγώνων , οι σκακιστές-σκακίστριες θα επιβεβαιώνουν τη συμμετοχή τους με την παρουσία τους στο χώρο των αγώνων μέχρι και τις 17.15.

Θα υπάρξει όριο συμμετοχών στα 36 άτομα και θα τηρηθεί  προτεραιότητα.

 

3.Πρόγραμμα αγώνων – αναβολές

 

Κυριακή

14 Οκτωβρίου

1ος γύρος

17.30

Κυριακή

21 Οκτωβρίου

2ος γύρος

17.30

Σάββατο

27 Οκτωβρίου

3ος γύρος

19.00

Κυριακή

11 Νοεμβρίου

4ος γύρος

17.30

Κυριακή

18 Νοεμβρίου

5ος γύρος

17.30

Κυριακή

25 Νοεμβρίου

6ος γύρος

17.30

Κυριακή

2 Δεκεμβρίου

7ος γύρος

17.30

 

Αναβολές δεν δίνονται , όλοι οι σκακιστές δικαιούνται να ζητήσουν 1 εξαίρεση μετά από συνεννόηση με τον διαιτητή των αγώνων.

 

4. Διεύθυνση αγώνων

 

Διευθυντής αγώνων ορίζεται η Τούλα Χατζηπαναγιώτου.

5. Διαιτησία

 

Διαιτητές των αγώνων ορίζονται οι Τσεκούρας Θοδωρής και Κυριακόπουλος Αντώνης.

 

6. Χρόνος σκέψης – κανονισμοί

 

Ο χρόνος σκέψης για κάθε παίκτη, είναι 90 λεπτά για την ολοκλήρωση της παρτίδας. Επιπλέον, από την πρώτη κίνηση και για κάθε κίνηση που ολοκληρώνει ο παίκτης, παίρνει ακόμη μισό λεπτό (30”) χρόνου σκέψης.

Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας.

Σκακιστής – σκακίστρια, που δεν έχει προσέλθει για να αγωνιστεί μετά την πάροδο 1 ώρας από την έναρξη των αγώνων, μηδενίζεται.

 

7. Άρση Ισοβαθμίας

 

Η τελική κατάταξη διαμορφώνεται σύμφωνα με τα ακόλουθα κριτήρια. α) αποτέλεσμα μεταξύ ισόβαθμων παιχτών ( μόνο εφόσον όλοι οι ισόβαθμοι έχουν παίξει μεταξύ τους )  β) άθροισμα προοδευτικής βαθμολογίας γ) Μπούχολτς

 

8. Παράβολα – Έπαθλα

 

Το παράβολο συμμετοχής ανέρχεται στα 5 ευρώ   Τα έπαθλα θα είναι τα ακόλουθα :  1η θέση κύπελλο  συν σκακιστικό βιβλίο , 2η θέση μετάλλιο συν σκακιστικό βιβλίο , 3η θέση μετάλλιο συν σκακιστικό βιβλίο.

 

9.Ενστάσεις

Υποβάλλονται έως και 30’ μετά τη λήξη της τελευταίας παρτίδας του γύρου. Αρμόδιοι να αποφασίσουν είναι ο διαιτητής και ο διευθυντής αγώνων, το παράβολο ορίζεται στα 50 €. Αν η ένσταση γίνει έστω και μερικώς δεκτή το παράβολο επιστρέφεται αλλιώς εκπίπτει υπέρ της διοργάνωσης.

10.Κληρώσεις – αποτελέσματα

 

στο www.nokchess.gr και στο www.chessresults.com

 

11.Διάφορα

Για κάθε θέμα που προκύπτει και δεν προβλέπεται από τους κανονισμούς, αρμόδιος να αποφασίσει είναι ο διαιτητής  ή ο διευθυντής των αγώνων.

 

Tse – 18:50

Αρμενία και Ρωσία οι μεγάλοι νικητές της 40ης σκακιστικής ολυμπιάδας

 

 

 

Μια ακόμη σκακιστική ολυμπιάδα έλαβε τέλος με την ομάδα της Αρμενίας να κερδίζει και πάλι το χρυσό μετάλλιο αφού υπερίσχυσε στα κριτήρια ισοβαθμίας με τους Ρώσους. Στην κατηγορία γυναικών Η εθνική ομάδα της Ρωσίας ήταν η μεγάλη νικήτρια του τουρνουά κερδίζοντας και αυτή το χρυσό μετάλλιο χάρη στα καλύτερα κριτήρια ισοβαθμίας που είχε απο την ομάδα της Κίνας.

Οι Ελληνικές ομάδες απογοήτευσαν, τερμάτισαν στην 40η θέση στις κατηγορίες τους γεγονός που δεν φανερώνει τις πραγματικές τους δυνατότητες αφού όπως έχουν δείξει στο πρόσφατο παρελθόν είναι ικανοί για καλύτερα αποτελέσματα.

Τελική βαθμολογία όπεν

Τελική βαθμολογία γυναικών

επίσημη σελίδατων αγώνων

Tse -18:25

Tags:

Την Τετάρτη 5/9 ξεκινούν οι εγγραφές στο Ν.Ο.Κ.

Την Τετάρτη 5 Σεπτεμβρίου ξεκινούν οι εγγραφές για το σκακιστικό τμήμα του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας  , όσοι ενδιαφέρονται μπορούν να προσέρχονται καθημερινά 5-8 μ.μ στο εντευκτήριο του Ν.Ο.Κ. ή στη γραμματεία του Ομίλου.

Tse – 11:55

Ράπιντ Ε.Σ.Σ.ΠΕ.Π , 3oς Ο Μουτζούρης Ιάσονας 7ος Ο Αγγελακάκης Δημήτρης

 

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή το 8ο ανοιχτό τουρνουά ράπιντ τηε Ε.Σ.Σ.ΠΕ.Π  με τους σκακιστές του Ν.Ο.Κ.  Μουτζούρη Ιάσονα και Αγγελακάκη Δημήτρη να σημειώνουν αξιόλογα αποτελέσματα.

Οι δύο έφηβοι  αθλητές του Ν.Ο.Κ. αγωνίστηκαν στο Α΄  γκρούπ της διοργάνωσης με τον Μουτζούρη Ιάσονα να βρίσκεται στην τρίτη θέση της τελικής κατάταξης με 5.5 βαθμούς σε  7 αγώνες και τον Δημήτρη Αγγελλακάκη να τερματίζει έβδομος με 5 βαθμούς.

Στο πρώτο γκρούπ είχαμε 51 συμμετοχές ενώ στο δεύτερο γκρουπ αγωνίστηκαν 34 σκακιστές  και σκακίστριες κάτω των 12 ετών.

Το τουρνουά διοργανώθηκε από την Ε.Σ.Σ.ΠΕ.Π  και τον Σκακιστικό Όμιλο Άστρους ενώ οι αγώνες διεξήχθησαν στο Παράλιο Άστρος.

 

Rg
SNr
Name
Elo
Club
Pts
+
=
F
G
R.
Fide
BH.
V
1
1
MOUROUTIS KONSTANTINOS
2229
ΣΟ ΠΑΤΡΩΝ
6
1
0
0
7
0
26
32½
6
2
4
LYKOURIOTIS PANTELIS
1900
ΑΟ ΚΡΑΝΙΔΙΟΥ
5
1
1
0
7
0
24½
33
5
3
10
MOUTZOURIS IASON
1754
ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ «Ο ΠΟΣΕΙΔΩΝ»
5
1
1
0
7
0
22
29
5
4
5
SAKELLARIOU EVANGELOS
1900
ΣΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ «Ο ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ»
5
4
2
1
0
7
0
22½
32
4
6
BOURNAKAS ALEXIS
1879
ΦΟ ΤΡΙΠΟΛΕΩΣ
5
4
2
1
0
7
0
22½
32
4
6
38
KALOMIRIS ATHANASIOS
1005
ΠΣ ΣΠΑΡΤΗΣ
5
4
2
1
0
7
0
18
27½
4
7
19
AGGELAKAKIS DIMITRIOS-ATHANAS
1416
ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ «Ο ΠΟΣΕΙΔΩΝ»
5
5
0
2
0
7
0
17
25½
5
8
11
ISPAS EUGENIA
1649
ΣΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ «Ο ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ»
5
5
0
2
0
7
0
17
24½
5
9
2
HRISAFIS ARGIRIOS
1963
ΑΟ ΚΡΑΝΙΔΙΟΥ
3
3
1
0
7
0
21½
30½
3
10
7
MANTIKOS KONSTANTINOS
1797
ΣΟ ΑΣΤΡΟΥΣ
3
3
1
0
7
0
20½
31½
3
11
22
KAZALIS MANOS
1344
ΑΣΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ «ΔΙΑΣ»
4
1
2
0
7
0
20½
28½
4
12
9
AVDOULI EVANGELIA
1763
ΑΟ ΚΡΑΝΙΔΙΟΥ
4
1
2
0
7
0
20
28
4
13
31
KAKOGIANNIS DIMITRIOS
1305
ΣΕ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ »Ο ΤΙΜΟΛΕΩΝ»
4
1
2
0
7
0
17
29½
4
14
15
MYLOPOULOS ANTONIOS
1486
ΕΝΩΣΗ ΣΚΑΚΙΣΤΩΝ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ
4
1
2
0
7
0
17
25½
4
15
8
KAKOGIANNIS PANAYOTIS
1764
ΣΕ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ »Ο ΤΙΜΟΛΕΩΝ»
4
4
0
3
0
7
0
20
28½
4
16
17
TOUBEKIS PANAGIOTIS
1436
ΣΟ ΠΥΡΓΟΥ
4
3
2
2
0
7
0
18½
25
3
17
18
BOURNAKAS APOSTOLOS
1417
ΦΟ ΤΡΙΠΟΛΕΩΣ
4
3
2
2
0
7
0
17½
26
3
18
12
VLOGIARIS VASILIOS
1519
ΣΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ «Ο ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ»
4
3
2
2
0
7
0
17½
24½
3
19
28
DROUSIAS IOANNIS
1415
ΠΣ ΣΠΑΡΤΗΣ
4
3
2
2
0
7
0
17
27½
3
20
30
DIMITRAKOPOULOS PANAGIOTIS
1370
ΦΟ ΤΡΙΠΟΛΕΩΣ
4
4
0
3
0
7
0
15
27
4
21
24
KOLOVOS GEORGIOS
1640
ΣΟ ΑΣΤΡΟΥΣ
4
4
0
3
0
7
0
13
21½
4
22
32
TOLIS IOANNIS
1290
ΣΟ ΑΣΤΡΟΥΣ
4
3
2
2
0
7
0
12
22
3
23
16
DARVIRIS PANAGIOTIS
1467
ΑΣΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ «ΔΙΑΣ»
4
4
0
3
0
7
0
12
18
4
24
25
LABIRIS EVANGELOS
1505
ΣΟ ΑΣΤΡΟΥΣ
3
1
3
0
7
0
16
24½
3
25
3
GIANNOULIS ILIAS
1913
ΣΟ ΠΥΡΓΟΥ
2
3
2
0
7
0
14
25½
2
26
27
KOUTOUZOF IOANNIS
1465
ΦΟ ΤΡΙΠΟΛΕΩΣ
3
1
3
0
7
0
14
24
3
27
21
MPEREVESKOS PANAGIOTIS
1360
ΣΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ «Ο ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ»
3
1
3
0
7
0
13½
22
3
28
26
KAPRANOS ILIAS
1500
ΣΟ ΑΣΤΡΟΥΣ
3
1
3
0
7
0
13
25
3
34
DIMITRAKOPOULOS STAMATIS
1170
ΦΟ ΤΡΙΠΟΛΕΩΣ
3
1
3
0
7
0
13
25
3
30
33
LILIS-KOKKORIS DIMITRIOS
1240
ΦΟ ΤΡΙΠΟΛΕΩΣ
3
1
3
0
7
0
13
21
3
31
20
DEONAS PAVLOS
1398
ΣΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ «Ο ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ»
3
3
0
4
0
7
0
17
26
3
32
14
ILARIDIS MIHAIL
1504
ΑΜΕΣ ΝΕΑΣ ΕΡΥΘΡΑΙΑΣ
3
3
0
4
0
7
0
17
24
3
33
35
PYRIOCHOS CHRISTOS
1090
ΣΟ ΠΥΡΓΟΥ
3
1
2
3
1
7
0
13
24
2
34
29
KAMPILI KONSTANTINA
1385
ΣΟ ΑΣΤΡΟΥΣ
3
3
0
4
0
7
0
13
23½
3
35
13
KOTOPOULIS EFSTRATIOS
1509
ΕΕΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ
3
1
4
2
0
7
0
12½
27½
1
36
51
NESTORAS PANAGIOTIS
0
3
2
0
4
0
6
0
12
19
2
37
49
DAMIANOS NIKOLAOS
0
3
3
0
4
0
7
0
11
23
3
38
23
MISIC NIKOLA
1289
ΣΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ «Ο ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ»
2
1
4
0
7
0
13½
25
2
39
41
KARKOULI KRISTALIA
1000
ΣΟ ΑΣΤΡΟΥΣ
2
1
4
0
7
0
11
26
2
40
46
VLACHOS PANAGIOTIS
1000
ΣΟ ΑΣΤΡΟΥΣ
2
1
4
0
7
0
22½
2
41
50
GOGONAS DIMITRIOS
0
1
1
4
0
6
0
21
1
42
44
SKANDALIS EYAGGELOS
1000
ΠΣ ΣΠΑΡΤΗΣ
2
1
4
0
7
0
7
20
2
43
43
PAPADOPOULOS SOTIRIOS
1000
ΣΟ ΑΣΤΡΟΥΣ
2
1
3
1
7
0
19½
2
44
47
AGGELAKOS ILIAS
0
2
2
0
5
0
7
0
9
20½
2
45
37
DROUSIA IOANNA
1005
ΠΣ ΣΠΑΡΤΗΣ
2
1
2
4
0
7
0
22
1
46
45
TIROVOLAS ILIAS
1000
ΣΟ ΑΣΤΡΟΥΣ
2
2
0
5
0
7
0
6
18
2
47
36
PAPOULAKOU PANAGIOTA
1020
ΠΣ ΣΠΑΡΤΗΣ
2
0
2
4
1
7
0
17½
1
48
40
BOUZIOU ELENI
1000
ΣΟ ΑΣΤΡΟΥΣ
1
1
5
0
7
0
5
19
1
49
39
TSIOROU ELENI
1005
ΣΟ ΑΣΤΡΟΥΣ
1
0
2
5
0
7
0
18
0
50
42
KAVASALI KANELLA
1000
ΣΟ ΑΣΤΡΟΥΣ
½
0
1
6
0
7
0
1
17
0
51
48
APOSTOLIDIS EMMANOUIL
0
0
0
0
1
1
2
0
0
16
0

 

 

Tse – 11:25

Κωνσταντινούπολη 5ος γύρος , Ελλάδα – Ισημερινός 4-0 , Ελλάδα – Πολωνία 1.5 – 2.5

 

Άννα Μαρία Μπότσαρη , Έλενα Ντέμπο , Κλεοπάτρα Χαλβατζόγλου και Νίκος Γαβριλάκης.

Ημέρα ξεκούρασης σήμερα για της ομάδες στην Κωνσταντινούπολη,  με τον απολογισμό της χθεσινής ημέρας για τις εθνικές μας ομάδες , να μας αφήνει θετικές εντυπώσεις.

Οι άνδρες κέρδισαν εύκολα τον Ισημερινό  με 4-0 ενώ η εθνική γυναικών δεν τα κατάφερε απέναντι στην Πολωνία και ηττήθηκε οριακά με 2.5 – 1.5 (ήττα η Μακροπούλου , ισοπαλίες οι Ντέμπο, Μπότσαρη, Παυλίδου ) .

Αντίπαλοι μας στον 6ο γύρο η Ιορδανία (άνδρες)  και η Λευκορωσία (γυναίκες).

Φυσικά το μεγάλο γεγονός της Δευτέρας αναμένεται να είναι η μεγάλη αναμέτρηση στην κατηγορία όπεν μεταξύ της Ρωσίας και της Αρμενίας που είναι οι μοναδικές ομάδες με 5 νίκες.

 

Επίσημη σελίδα με παρτίδες,φωτογραφίες,κληρώσεις,στατιστικά κ.τ.λ.

Tse – 12:40

Κωνσταντινούπολη νίκη για τις γυναίκες , ήττα για τους άνδρες

 

Δεν τα κατάφερε εχθές η ομάδα των ανδρών αφού ηττήθηκε από το Μαυροβούνιο με 3-1 και σήμερα αντίπαλος της θα είναι η ομάδα του Ισημερινού , οι γυναίκες κέρδισαν το Καζακστάν με 2.5 – 1.5 και η δυνατή ομάδα της Πολωνίας θα είναι ο σημερινός αντίπαλος τους.

βαθμολογίες – στατιστικά – παρτίδες

Tse -14:20