Archive for Μάρτιος, 2012

Το σκάκι στο δημοτικό σχολείο Εύας

 

Στο δημοτικό σχολείο του χωριού Εύα  που ανήκει στον Δήμο Μεσσήνης φαίνεται πως το σκάκι δεν είναι άγνωστη λέξη. Ο καθηγητής αγγλικών  κ. Παπαδημητρίου Φίλιππος με την άμεση συμπαράσταση του Διευθυντή κ. Κωτσάκη Ιωάννη έχει δημιουργήσει με ιδιαίτερη επιτυχία ένα σκακιστικό πυρήνα που διακρίνεται για τον ενθουσιασμό και την αγάπη για το σκάκι.

 

Την Πέμπτη επισκέφτηκα  το σχολείο μετά από πρόσκληση του κ. Παπαδημητρίου  ώστε να μιλήσω  με τα παιδιά για το σκάκι  να παίξω μαζί τους και ομολογώ ότι ενθουσιάστηκα από την συμμετοχή των παιδιών και το ενδιαφέρον τους.

 

Συμφωνήσαμε να διοργανώσουμε κάποιες σκακιστικές εκδηλώσεις στο άμεσο μέλλον με απώτερο σκοπό την διάδοση του παιχνιδιού και στην ευρύτερη περιοχή.

 

Το μεράκι και η εργατικότητα των ανθρώπων που ξεκίνησαν αυτή την προσπάθεια στο δημοτικό σχολείο Εύας είναι αξιοθαύμαστο και αξίζουν κάθε έπαινο και συμπαράσταση , από την πλευρά του το σκακιστικό τμήμα του Ν.Ο.Κ. θα στηρίξει και θα βοηθήσει αυτή την προσπάθεια με κάθε τρόπο.

Tse – 12:45

 

Tags:

13ο Ευρωπαϊκό Ατομικό Πρωτάθλημα

 

Το ευρωπαϊκό ατομικό πρωτάθλημα άρχισε εχθές στο Πλόβντιβ της Βουλγαρίας με το ελληνικό στοιχείο να είναι έντονο αφού 23 σκακιστές και σκακίστριες συμμετέχουν από την Ελλάδα.

Στο πρωτάθλημα συμμετέχουν αρκετοί ισχυροί παίχτες με πρώτα έλο να είναι οι Καρουάνα ,Μαμεντιάροφ , Γιακοβένκο , Γκίρι.

συμμετοχές

 

Επίσημη σελίδα των αγώνων

 

Tse – 18:51

Tags:

Ατομικά πρωταθλήματα Ε.Σ.Σ.ΠΕ.Π. 2012 – Ισοβάθμησε στην πρώτη θέση ο Ιάσονας Μουτζούρης.

Μουτζούρης Ιάσονας

 

Την Κυριακή το απόγευμα ολοκληρώθηκαν στην Τρίπολη τα ανοιχτά πρωταθλήματα ανδρών – γυναικών Ε.Σ.Σ.ΠΕ.Π.  2012 .

 

Σημαντική επιτυχία για τον 15χρόνο σκακιστή του Ν.Ο.Κ.  Μουτζούρη Ιάσονα που ισοβάθμησε στην πρώτη θέση με 4.5 βαθμούς αλλά τα καλύτερα  κριτήρια ισοβαθμίας  έδωσαν στον Αργύρη Χρυσάφη από τον Α.Ο. Κρανιδίου τον τίτλο του πρωταθλητή Ε.Σ.Σ.ΠΕ.Π για το 2012.

Ικανοποιητικά αποτελέσματα  σημείωσαν και οι Βλαχάκης Νίκος , Κλαμπατσέας Χρήστος και Αγγελακάκης Δημήτρης οι οποίοι ήταν οι υπόλοιποι σκακιστές που εκπροσώπησαν το Ναυτικό Όμιλο Καλαμάτας στην Τρίπολη .

 

τελική βαθμολογία

Tse – 15:05

Tags:

ένας δύσκολος συνδυασμός..

 

Παίζουν τα λευκά και κερδίζουν η αρχή ενός διάσημου συνδυασμού που παίχτηκε στην παρτίδα  Gusev – Averbakh   το 1951.

Tse – 14:50

Tags:

Ευρωπαϊκό Ατομικό Πρωτάθλημα Γυναικών 2012

 

 

Η  Ρωσίδα Βαλεντίνα Γκούνινα αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης στα ατομικά πρωταθλήματα γυναικών που διεξήχθησαν στην Τουρκία , τη δεύτερη θέση πήρε  η Σλοβένα Άννα Μούζιτσουκ και την ακολούθησε στην τρίτη θέση  η Τατιάνα Κοσίντσεβα απο τη Ρωσία . Η Μαρίνα Μακροπούλου  συγκέντρωσε 5,5 βαθμούς και τερμάτισε  60ή.

Βαθμολογία-αποτελέσματα-φωτογραφίες-βίντεος

Tse – 16:10

 

Tags:

Σχολικά Μεσσηνίας – Λακωνίας 2012

 

 

ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ «Ο ΠΟΣΕΙΔΩΝ»

ΑΚΤΗ Ν.Ο.Κ. – ΚΑΛΑΜΑΤΑ – 241 00

( (27210)- 22367/ 23860 / FAX (27210) – 22367/ email: info@nok.gr

http://www.nok.gr

Μέλος : K.O.E. / Ε.Ι.Ο. / Ε.Σ.Ο. / Ε.Ο.Π.Ε. / Ε.Ο.Υ.Δ.Α.Α.Τ.Κ.

 

Καλαμάτα,  13  Μαρτίου  2012

ΔΕΛΤΙΟ  ΤΥΠΟΥ

 

ΣΧΟΛΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ Ν. ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ – ΛΑΚΩΝΙΑΣ

 

 

Την Κυριακή 11 Μαρτίου διεξήχθησαν τα Σχολικά Πρωταθλήματα Α’θμιας και Β’θμιας Εκπαίδευσης των Νομών Μεσσηνίας και Λακωνίας με μεγάλη επιτυχία.

Διοργανωτής μαζί με την Ε.Σ.Σ.ΠΕ.Π. ο Ναυτικό Όμιλος Καλαμάτας. Μέγας Χορηγός το ξενοδοχείο ELITE και υποστηρικτές οι: Κρόνος Α.Ε. και Super Market Αφοί Μουργή.

Το πρωί 09:30 – 14:30 πραγματοποιήθηκαν τα Ατομικά Πρωταθλήματα όπου έλαβαν μέρος 120 μαθητές –τριες Νηπιαγωγείων, Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων. Οι δύο μαθητές ήταν από το Νομό Λακωνίας και οι υπόλοιποι από Μεσσηνία (Καλαμάτα, Φιλιατρά και Μεσσήνη).

Το απόγευμα 16:00 – 20:00 πραγματοποιήθηκαν τα Ομαδικά Πρωταθλήματα όπου έλαβαν μέρος 13 ομάδες από τα Δημοτικά Σχολεία Καλαμάτας και 6 ομάδες από τα Γυμνάσια και Λύκεια Καλαμάτας. Συνολικά συμμετείχαν 90 μαθητές –τριες.

Τα Σχολικά Πρωταθλήματα γίνονται από το 2003, έτος ίδρυσης της Σκακιστικής Ακαδημίας του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας και η φετινή ήταν η 10η διοργάνωση στη σειρά. Ελπίζουν και εύχονται οι υπεύθυνοι του Σκακιστικού Τμήματος να μπορέσουν να γίνουν αυτοί οι σημαντικοί και όμορφοι αγώνες και του χρόνου.

Οι αθλητές στον αγωνιστικό χώρο είχαν άψογη συμπεριφορά. Συνεργάστηκαν εξαιρετικά με τους διαιτητές και τη γραμματεία των αγώνων.

Διευθύντρια των Πρωταθλημάτων ήταν η κα. Χατζηπαναγιώτου – Τσιάλα Τούλα, Επικεφαλής Διαιτητής ο κος. Τσιάλας Μιχάλης και Υπεύθυνος κληρώσεων ο προπονητής της Ακαδημίας του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας κος. Θοδωρής Τσεκούρας

Επίσης προσέφεραν τις υπηρεσίες τους ως διαιτητές οι κ.κ. Λαμπρόπουλος Βαγγέλης, Δημόπουλος Γιάννης, Κυριακόπουλος Αντώνης, Σγουρός Απόστολος, Κινόπουλος Αργύρης, Κλαμπατσέας Βασίλης και Αποστολόπουλος Παναγιώτης.

Οι απονομές των Ατομικών έγιναν στις 14:15 από τους κ.κ. Μουργή Παναγιώτη, Μαυρομιχάλη Περικλή καθώς και τους διαιτητές.

Οι απονομές του Ομαδικού πραγματοποιήθηκαν στις 19:45 από τους διαιτητές κ.κ. Τσιάλα Μιχάλη, Τσεκούρα Θοδωρή και Κλαμπατσέα Βασίλειο.

Η γραμματειακή υποστήριξη έγινε από τις κ.κ. Βλαχάκη – Μανιάτη Ελένη, Ρομπάκη Ελένη, Καπερνέκα Δώρα και Χατζηπαναγιώτου – Τσιάλα Τούλα.

Η Διευθύντρια των αγώνων εκ μέρους όλων ευχαριστεί τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς όλων των παιδιών για την συνεργασία τους. Ιδιαίτερα ευχαριστεί και συγχαίρει τους χορηγούς των αγώνων που με τη δική τους αρωγή έγινε δυνατή η πραγματοποίηση των Σχολικών Πρωταθλημάτων.

Επίσης ευχαριστεί τα Μ.Μ.Ε. και τους εκπροσώπους τους για την συνεχή υποστήριξή τους προς την ανάπτυξη του σκακιστικού αθλήματος στην περιοχή μας.

Οι διοργανωτές συγχαίρουν όλους τους μαθητές που έλαβαν μέρος και τους καλούν να μη σταματήσουν ποτέ να αγωνίζονται στη σκακιέρα αλλά και στη ζωή τους.

Όποιος επιθυμεί να δει αναλυτικά τις λεπτομέρειες των αγώνων μπορεί να επισκεφτεί την ιστοσελίδα www.nokchess.gr.

Τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

 

Α’ Δημοτικού

 

ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ   ΝΙΚΟΛΑΣ

26ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΚΑΤΣΑΡΕΑΣ  ΜΙΧΑΛΗΣ

7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

4

ΤΣΙΜΠΟΥΡΗΣ  ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

3

ΡΟΥΜΠΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

ΝΗΠΙΟ – ΛΙΛΛΙΠΟΥΠΟΛΗ

3

ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΥ ΕΥΓΕΝΙΑ

13ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΜΑΤΣΟΠΟΥΛΟΣ  ΦΩΤΗΣ

7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΜΟΥΡΓΗΣ ΘΟΔΩΡΗΣ

6ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

2

ΞΑΡΧΑΚΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

16ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

2

ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΥ  ΔΕΣΠΟΙΝΑ

4ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

1

ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ  ΑΝΔΡΕΑΣ

ΝΗΠΙΟ

½

 

Β’ Δημοτικού

 

ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ  ΑΝΤΩΝΗΣ

3ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΣΑΡΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ  ΚΩΝ/ΝΟΣ

11ο  ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

4

ΚΑΜΠΟΥΚΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ

3ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΜΕΣΣΗΝΗΣ

ΓΑΛΑΝΟΠΟΥΛΟΣ  ΑΝΤΩΝΗΣ

21ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΣΠΙΝΟΣ ΦΩΤΗΣ

21ο  ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

1

ΚΑΡΟΥΜΠΑΛΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ

11ο  ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

½

 

Γ’ Δημοτικού

 

ΛΙΑΚΟΣ  ΧΡΗΣΤΟΣ

7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

5

ΜΑΤΣΟΠΟΥΛΟΣ  ΒΙΚΤΩΡ

7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

4

ΒΥΘΟΥΛΚΑΣ  ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

6ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΚΟΡΜΑΣ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΦΙΛΙΑΤΡΑ

3

ΓΙΑΝΝΟΥΚΟΣ  ΕΡΜΗΣ

11ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

3

ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΛΟΥ

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΒΕΡΓΑΣ

3

ΤΕΡΖΙΔΗΣ  ΓΡΗΓΟΡΗΣ

11 ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

3

ΦΡΑΓΚΟΥ  ΤΖΕΝΗ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΠΟΥΓΑ

ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

26ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΔΗΜΗΤΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

14ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

2

  1. 11.
ΑΡΩΝΗΣ  ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

3ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

2

ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ  ΙΩΑΝΝΗΣ

4ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

2

ΣΠΥΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ  ΝΙΚΟΣ

26ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

2

ΘΩΜΑΙΔΗΣ  ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

11ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΣΑΜΙΤΑΣ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ

4ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

1

ΓΚΙΟΥΛΟΣ  ΙΩΑΝΝΗΣ

19ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

0

 

Δ’ Δημοτικού

 

ΛΟΥΚΑ  ΜΑΡΙΑΝΘΗ

21 ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

5

ΜΑΛΑΠΑΝΗΣ  ΝΙΚΗΤΑΣ

4ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

4

ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ

1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΜΑΝΙΑΤΗΣ ΚΩΣΤΑΣ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΠΟΥΓΑ

3

ΚΛΗΜΕΝΤΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ

13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

3

ΤΣΑΙΡΗ  ΑΡΧΟΝΤΙΑ

11ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

3

ΚΛΗΜΕΝΤΙΔΗΣ  ΑΝΔΡΕΑΣ

13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

3

ΑΛΕΞΕΑΣ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ

6ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΓΡΟΥΣΟΥΖΑΚΟΣ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ

6ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ

17ο  ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

  1. 11.
ΣΑΜΠΑΤΑΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

24ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

2

ΠΑΝΤΑΖΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΛΑΙΚΩΝ

2

ΓΚΕΚΑΣ  ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

6ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΚΑΒΒΑΘΕΑΣ  ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

3ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ

24ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

1

 

Ε’ Δημοτικού

 

ΜΠΑΚΗΣ  ΑΠΟΛΛΩΝ ΦΟΙΒΟΣ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΠΟΥΓΑ

5

ΣΩΦΡΟΝΑΣ  ΑΝΔΡΕΑΣ

11ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

4

ΦΡΑΓΚΟΥ  ΜΑΡΙΑ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΠΟΥΓΑ

4

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ  ΣΠΥΡΟΣ

11ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

4

ΚΟΥΛΟΥΜΠΟΣ  ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ

11ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

4

ΚΑΡΑΚΑΙΔΟΥ ΑΡΤΕΜΙΣ

14ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

3

ΚΑΡΑΚΑΙΔΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ

14ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

3

ΣΑΜΠΑΤΑΚΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

24ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

3

ΜΠΑΖΙΓΟΣ  ΒΑΣΙΛΗΣ

4ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

3

ΣΑΡΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ  ΟΡΕΣΤΗΣ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΠΟΥΓΑ

3

  1. 11.
ΒΛΑΣΣΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

21ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΜΠΙΑΖΗΣ. ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ

ΠΑΠΑΔ.

2

ΝΤΑΒΕΑ  ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ

21ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

2

ΜΠΟΥΡΑΣ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ

11 ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

2

ΒΟΥΛΓΑΡΗ   ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ

21ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

2

ΜΑΝΩΛΟΠΟΥΛΟΣ  ΚΩΝ/ΝΟΣ

11ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

2

ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ  ΚΩΝ/ΝΟΣ

11ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

2

ΚΑΒΟΥΡΙΝΟΥ  ΠΟΛΥΞΕΝΗ

14ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

2

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ

17 ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

2

ΖΕΡΒΑΚΗΣ ΘΟΔΩΡΗΣ

21ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΠΑΠΑΜΙΚΡΟΥΛΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

17 ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΠΛΕΜΑΤΙΑΣ  ΝΙΚΟΣ

11ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

1

ΖΟΥΓΑΝΕΛΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

14ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

1

ΓΑΛΑΝΟΠΟΥΛΟΣ  ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

21ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

½

 

ΣΤ’ Δημοτικού

 

ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

3ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΜΕΣΣΗΝΗΣ

5

ΚΕΧΑΓΙΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

21ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

4

ΚΟΥΤΣΙΚΑΣ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ

14ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

4

ΜΠΑΜΠΑΛΗΣ  ΝΙΚΟΣ

3ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

4

ΝΕΖΗΣ  ΣΤΑΥΡΟΣ

19ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

3

ΚΑΡΑΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ

19ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

3

ΓΙΑΝΝΟΥΚΟΣ  ΙΩΑΝΝΗΣ

11ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

3

ΜΥΛΩΝΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΗΣ

11ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

3

ΓΚΕΚΑ  ΜΑΡΙΑ

6ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ  ΚΩΣΤΑΣ

19ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

  1. 11.
ΜΠΙΤΖΑΣ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ

6ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΤΣΑΡΟΥΧΑΣ  ΗΛΙΑΣ

ΠΑΠΑΔ.

2

ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΥ  ΚΩΝ/ΝΑ

6ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

2

ΠΙΣΠΑΣ  ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ

4ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

2

ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΥ  ΧΡΙΣΤΙΝΑ

19ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

2

ΧΑΙΔΕΜΕΝΟΣ  ΓΑΒΡΙΗΛ

11ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΝΑ

1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΜΕΣΣΗΝΗΣ

ΚΑΛΦΑΚΑΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΝΙΚΑ  ΕΛΕΝΗ

6ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

1

 

Λύκειο

 

ΜΟΥΤΖΟΥΡΗΣ  ΙΑΣΟΝΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

3ο ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

4

ΔΙΑΣΑΚΟΣ  ΣΠΥΡΟΣ

1ο ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

4

ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΡΟΛΟΣ

1ο ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΑΜΟΙΡΙΔΟΥ  ΔΗΜΗΤΡΑ

3ο ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

3

ΔΙΑΜΑΝΤΕΑ  ΒΑΣΙΛΙΚΗ

3ο ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

3

ΣΑΛΑΚΑΣ  ΦΩΤΗΣ

ΦΙΛΙΑΤΡΑ

ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ  ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ

1ο ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

2

ΓΕΩΡΓΑΚΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

6ο ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

2

ΚΑΒΟΥΡΙΝΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

6ο ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

1

 

Ομαδικό Δημοτικών

 

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΠΟΥΓΑ Α

15½

11ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ Β

14

14ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

12½

21ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ  Α

12

4ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ Γ

11ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ Α

10

6ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

6ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ Β

4ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ Β

19ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

10

  1. 11.
21ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ β

4ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ Α

8

24ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

7

 

Ομαδικό Γυμνασίων – Λυκείων

 

3ο ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

1

1ο ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

1

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΡΑΛΙΑΣ

0

2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

0

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ Β

0

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ Α

0

 

Σε ότι αφορά τα Πανελλήνια Σχολικά Πρωταθλήματα θα γίνουν στη Χαλκιδική στο ξενοδοχείο ΑΘΩΣ.

Προκρίνονται ο πρώτος κάθε κατηγορίας.

Επίσης υπάρχει δυνατότητα συμμετοχής στη Τελική φάση και άλλων αθλητών αρκεί να έχουν λάβει μέρος στα προκριματικά της Περιφέρειάς τους.

Οι αθλητές που ενδιαφέρονται μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή έως και 20/3/2012.

Για περισσότερες πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής μπορείτε να επικοινωνήσετε με την κα. Χατζηπαναγιώτου – Τσιάλα Τούλα στο τηλ. 6945-499716.

 

Εκ του Δ.Σ.

  ( Φωτογραφίες Πανταζίδης Στράτος )

αναλυτικά αποτελέσματα

 

Tse – 15:35

Tags:

Ατομικά Πρωταθλήματα Ε.Σ.Σ.ΠΕ.Π 2012

 

7ο ΑΝΟΙΚΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ «ΚΩΣΤΑΣ  ΑΘΑΝΑΣΑΚΟΣ»

ΑΝΟΙΚΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΣΣΠΕΠ 2012

ΑΝΟΙΚΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΕΣΣΠΕΠ 2012

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ

 1.      ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ

Φιλοτεχνικός Όμιλος Τριπόλεως –Ε.Σ.Σ.ΠΕ.Π.

 2.      ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ

Ξενοδοχείο “ΠΑΛΑΤΙΝΟ

 3.      ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΑΓΩΝΩΝ – ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ – ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ

Οι αγώνες θα γίνουν με ελβετικό σύστημα πέντε ( 5 ) γύρων, σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα :

  Παρασκευή   16   Μαρτίου   2012

Επιβεβαίωση συμμετοχών – Κλήρωση

17:00

  Παρασκευή   16   Μαρτίου   2012

1ος  Γύρος

18:00

  Σάββατο   17   Μαρτίου   2012

2ος  Γύρος

10:00

  Σάββατο   17   Μαρτίου   2012

3ος  Γύρος

17:00

  Κυριακή   18   Μαρτίου   2012

4ος  Γύρος

09:00

  Κυριακή   18   Μαρτίου   2012

5ος  Γύρος

16:00

  Κυριακή   18   Μαρτίου   2012

Τελετή  Λήξης

20:00

Ο χρόνος σκέψης για κάθε παίκτη, είναι 90 λεπτά για την ολοκλήρωση της παρτίδας. Επιπλέον, από την πρώτη κίνηση και για κάθε κίνηση που ολοκληρώνει ο παίκτης, παίρνει ακόμη μισό λεπτό (30”) χρόνου σκέψης.

Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας.

Σκακιστής – σκακίστρια, που δεν έχει προσέλθει για να αγωνιστεί μετά την πάροδο 30 λεπτών από την έναρξη των αγώνων, μηδενίζεται. (άρθρο 6.6 FIDE Laws of Chess).

4.      ΑΡΣΗ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ 

Σε περίπτωση ισοβαθμίας, όλες οι θέσεις καθορίζονται σύμφωνα με τα ακόλουθα κριτήρια:

α) Αποτέλεσμα του τουρνουά των ισόβαθμων (εάν έχουν παίξει όλοι μεταξύ τους).

β) Το κριτήριο Μπούχολτζ (βαθμοί αντιπάλων)

γ) Το κριτήριο Σόννεμπορν-Μπέργκερ (βαθμοί αντιπάλων ανάλογα με το αποτέλεσμα).

δ) Άθροισμα προοδευτικής βαθμολογίας (και τα κριτήρια άρσης της).

Ειδικά για την πρώτη θέση, αν υπάρχει ισοβαθμία χωρίς να έχουν παίξει όλοι μεταξύ τους, τότε θα γίνει διπλός αγώνας μπαράζ  μεταξύ των ισόβαθμων αν είναι δύο η μονός αν είναι περισσότεροι (τα χρώματα του 1ου αγώνα καθορίζονται με κλήρωση), με χρόνο σκέψης 5 λεπτά και επαύξηση 3 δευτερολέπτων ανά κίνηση για κάθε σκακιστή. Σε περίπτωση νέας ισοβαθμίας, εφαρμόζονται τα κριτήρια β, γ και δ.

5.      ΑΡΧΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

Σύμφωνα με την ισχύουσα γενική οδηγία της ΚΕΔ, ο αρχικός κατάλογος κατάταξης των συμμετεχόντων για τις ανάγκες της κλήρωσης, γίνεται με πρώτο κριτήριο το διεθνές ΕΛΟ – τίτλο, με δεύτερο κριτήριο το Εθνικό ΕΛΟ – τίτλο και στην συνέχεια αλφαβητικά με λατινικούς χαρακτήρες.

 6.      ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ

Η ένσταση γίνεται δεκτή με την κατάθεση παράβολου 50 ευρώ και εκδικάζεται αμέσως

7.      ΕΠΑΘΛΑ – ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ

Θα δοθούν κύπελα και μετάλλια στους νικητές. Ο πρώτος νικητής και η πρώτη νικήτρια (Έλληνες αθλητές της ΕΣΣΠΕΠ) ανακηρύσσονται πρωταθλητές ΕΣΣΠΕΠ και προκρίνονται για το 22ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ και το 15ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ αντίστοιχα.

 8.      ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ – ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ ΑΓΩΝΩΝ

Διευθυντής Αγώνων: Γεώργιος Μπακομιχάλης. Οι διαιτητές θα ορισθούν από την ΤΕΔ

9.      ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Βάγια Βλαχάκη-Μπουρνάκα, Τηλέφωνο: 6948828891, email: vlachakivagia@gmail.com

10.  ΓΕΝΙΚΑ

Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από αυτή την Προκήρυξη ή από τους κανονισμούς της FIDE και της ΕΣΟ, αρμόδια είναι η διεύθυνση των αγώνων.

Ενημέρωση για τους αγώνες από το www.chesspirgos.gr

 

Tse – 16:20

 

 

ΟΙ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ

Σχολικά Πρωταθλήματα Μεσσηνίας – Λακωνίας 2012

 

24ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ (2012)
10ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ (2012)

 1.      ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ:

Η Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Περιφέρειας Πελοποννήσου προκηρύσσει τα Σχολικά Πρωταθλήματα για το 2012, που θα διεξαχθούν την Κυριακή 11 Μαρτίου: ΑΤΟΜΙΚΟ: ώρα 09:00  –  ΟΜΑΔΙΚΟ: ώρα 16:00.

Τα Πρωταθλήματα θα διεξαχθούν σε δύο ομίλους:

  • Πρωταθλήματα Νομών Αργολίδας – Αρκαδίας – Κορινθίας με συνδιοργανωτή τον Σ.Σ. Ναυπλίου ‘Ο Άγιος Νεκτάριος”,
  • Πρωταθλήματα Νομών Λακωνίας – Μεσσηνίας με συνδιοργανωτή τον Ν.Ο. Καλαμάτας “Ο Ποσειδών”.

2.      ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΑΓΩΝΩΝ:

Α) ΟΜΑΔΙΚΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ: Θα διεξαχθεί σε τρεις ομίλους με Ελβετικό σύστημα 5 γύρων.

1ος όμιλος: Δημοτικά,  2ος όμιλος: Γυμνάσια,  3ος όμιλος: Λύκεια.

Προϋπόθεση για τη δημιουργία ομίλου είναι η συμμετοχή τουλάχιστον 6 ομάδων (πουλ 5 γύρων). Σε αντίθετη περίπτωση θα γίνει συγχώνευση ομίλων (όπου θα ισχύσει ξεχωριστή κατάταξη και βραβεύσεις).  Ο Διευθυντής των Αγώνων σε συνεννόηση με τον επικεφαλής διαιτητή μπορεί να αλλάξει το σύστημα των αγώνων ανάλογα με τον τελικό αριθμό των συμμετοχών.

Β) ΑΤΟΜΙΚΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ: Οι συμμετέχοντες θα χωριστούν σε ομίλους κατά τάξη  και θα αγωνιστούν στις εξής 11 κατηγορίες:

1

Μαθητές-Μαθήτριες Νηπιαγωγείων

2

Μαθητές-Μαθήτριες Α’   Τάξης Δημοτικών Σχολείων

3

Μαθητές-Μαθήτριες Β’   Τάξης Δημοτικών Σχολείων

4

Μαθητές-Μαθήτριες Γ’   Τάξης Δημοτικών Σχολείων

5

Μαθητές-Μαθήτριες Δ’   Τάξης Δημοτικών Σχολείων

6

Μαθητές-Μαθήτριες Ε’   Τάξης Δημοτικών Σχολείων

7

Μαθητές-Μαθήτριες ΣΤ’ Τάξης Δημοτικών Σχολείων

8

Μαθητές-Μαθήτριες Α’  Γυμνασίου

9

Μαθητές-Μαθήτριες Β’  Γυμνασίου

10

Μαθητές-Μαθήτριες Γ’  Γυμνασίου

11

Μαθητές-Μαθήτριες Λυκείων

Με βάση τον αριθμό των συμμετεχόντων, το σύστημα αγώνων καθορίζεται σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα:

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

3-4

Κυκλικό σύστημα (πουλ) διπλών παρτίδων

5-6

Κυκλικό σύστημα (πουλ)

7-20

Ελβετικό 5 γύρων

≥20

Ελβετικό 7 γύρων

 

Ο Διευθυντής των Αγώνων σε συνεννόηση με τον επικεφαλής διαιτητή μπορεί να αλλάξει το σύστημα των αγώνων ανάλογα με τον τελικό αριθμό των συμμετοχών.

Η αρχική κατάταξη στους ομίλους θα γίνει με αλφαβητική σειρά για τα Νηπιαγωγεία, την  Α’, Β’ και Γ’ Δημοτικού. Σε όλες τις υπόλοιπες τάξεις η αρχική κατάταξη θα γίνει σύμφωνα με τα εθνικά ΕΛΟ της 1.1.2012 (με την προϋπόθεση ότι ο μαθητής-τρια έχει ΕΛΟ μεγαλύτερο ή ίσο του 1040, αλλιώς και πάλι αλφαβητικά).

3.      ΣΥΝΘΕΣΗ ΟΜΑΔΙΚΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ:

Η σύνθεση των ομάδων θα είναι 4μελής με υποχρεωτική συμμετοχή 1 τουλάχιστον κοριτσιού στην 4η σκακιέρα. Οι ομάδες με την έναρξη των αγώνων θα δηλώσουν τη βασική σύνθεσή τους (αποτελούμενη από 4 μέλη), με μοναδικό περιορισμό τη συμμετοχή μαθήτριας στην 4η σκακιέρα. Η σειρά των σκακιέρων στη βασική σύνθεση δεν αλλάζει και ισχύει για όλο το πρωτάθλημα.

Κάθε σχολική ομάδα υποχρεούται να προσκομίσει, πριν την έναρξη των αγώνων, στον επικεφαλής διαιτητή, βεβαίωση του σχολείου ότι όλα τα μέλη της είναι μαθητές του συγκεκριμένου σχολείου.

 

  1. 4.      ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ:

Οι αγώνες στο Ομαδικό Πρωτάθλημα και στο Ατομικό Πρωτάθλημα θα διεξαχθούν με ηλεκτρονικά χρονόμετρα και χρόνο σκέψης για κάθε αθλητή, 15 λεπτά για την ολοκλήρωση της παρτίδας.

5.      ΑΡΣΗ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ:

Θα ισχύσουν κατά σειρά τα ακόλουθα κριτήρια άρσης ισοβαθμίας:

Α) Για το ομαδικό πρωτάθλημα: Σε περίπτωση ισοβαθμίας τα κριτήρια κατάταξης των ομάδων είναι κατά σειρά :
(α). Αποτέλεσμα του τουρνουά των ισόβαθμων (βαθμοί, πόντοι, εάν έχουν παίξει όλοι μεταξύ τους).
(β). Το σύνολο των πόντων σε όλους τους αγώνες.
(γ). Το σύνολο των πόντων κατά σειρά στη 1η σκακιέρα, στη 2η, κ.ο.κ

Β) Για το ατομικό πρωτάθλημα:
     Για ελβετικό σύστημα

(α). Αποτέλεσμα του τουρνουά των ισόβαθμων (εάν έχουν παίξει όλοι μεταξύ τους).
(β). Το κριτήριο Μπούχολτζ (βαθμοί αντιπάλων).
(γ). Το κριτήριο Σόννεμπορν-Μπέργκερ (βαθμοί αντιπάλων ανάλογα με το αποτέλεσμα).
(δ). Άθροισμα προοδευτικής βαθμολογίας (και τα κριτήρια άρσης της).

  Για κυκλικό σύστημα (round robin)
(α). Το σύστημα Σόννεμπορν-Μπέργκερ (βαθμοί αντιπάλων ανάλογα με το αποτέλεσμα).
(β). Αριθμός νικών (προηγείται ο σκακιστής-τρια με τις περισσότερες νίκες).
(γ). Κατάταξη βαθμών του τουρνουά μεταξύ των ισόβαθμων (τα μεταξύ τους αποτελέσματα).6.      ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ:

Δικαίωμα συμμετοχής στο ατομικό πρωτάθλημα έχουν οι μαθητές και μαθήτριες των Νηπιαγωγείων, των Δημοτικών Σχολείων, των Γυμνασίων και των Λυκείων, Δημοσίων και Ιδιωτικών, των αντιστοίχων νομών.

Στο ομαδικό πρωτάθλημα δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι μαθητές και μαθήτριες των Δημοτικών Σχολείων, των Γυμνασίων και των Λυκείων, Δημοσίων και Ιδιωτικών των αντιστοίχων νομών, με 4μελείς ομάδες. Επιτρέπεται η συμμετοχή και περισσοτέρων της μίας ομάδας από το ίδιο σχολείο.

7.      ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΓΩΝΩΝ – ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ – ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ:

Οι Διευθυντές Αγώνων θα οριστούν από το ΔΣ της ΕΣΣΠΕΠ και οι Διαιτητές από την ΤΕΔ της ΕΣΣΠΕΠ.

Ο χώρος αγώνων θα καθοριστεί από τους συνδιοργανωτές.

8.      ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ:

Α) Για το ομαδικό πρωτάθλημα: Στην Τελική Φάση προκρίνονται τα δύο 1α Δημοτικά, το 1ο Γυμνάσιο και το 1ο Λύκειο από κάθε όμιλο.

Β) Για το ατομικό πρωτάθλημα: Από κάθε όμιλο για την τελική φάση προκρίνονται ο 1ος νικητής κάθε κατηγορίας. Επίσης προκρίνεται και το πρώτο κορίτσι ανά κατηγορία (ένα και για τους δύο ομίλους). Τα κριτήρια για την επιλογή ανάμεσα στους 2 ομίλους είναι κατά σειρά:

  • Το μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας
  • Ο μεγαλύτερος αριθμός συμμετοχών στην κατηγορία
  • Ο μεγαλύτερος αριθμός συμμετοχών κοριτσιών στην κατηγορία
  • Κλήρωση

Για τους προκρινόμενους, ισχύει το σύστημα επιλαχόντων (εάν δεν πάει ο πρώτος αναπληρώνεται από τον δεύτερο κ.ο.κ.) τόσο στο ομαδικό όσο και στο ατομικό πρωτάθλημα.

Δικαιούνται επίσης συμμετοχή στην Τελική Φάση και όσοι δεν προκρίθηκαν στο ατομικό, αλλά αγωνίστηκαν στα προκριματικά ομαδικά, προκρίθηκαν με την ομάδα του σχολείου τους και έλαβαν μέρος στο 10ο Πανελλήνιο Ομαδικό Σχολικό Πρωτάθλημα. Διευκρινίζεται  ότι η παραπάνω ρύθμιση αφορά αποκλειστικά όσους δεν έχουν προκριθεί στο ατομικό πρωτάθλημα.

9.      ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ:

Στο Ομαδικό πρωτάθλημα σε κάθε όμιλο, κύπελλο θα πάρει η πρώτη ομάδα κάθε κατηγορίας  και μετάλλια οι συμμετέχοντες σε αυτήν.

Στο Ατομικό πρωτάθλημα σε κάθε όμιλο, μετάλλια θα πάρουν οι τρεις πρώτοι κάθε κατηγορίας όπως και το 1ο κορίτσι κάθε κατηγορίας. Σε όσες κατηγορίες υπάρχουν 8 ή περισσότερες συμμετοχές κοριτσιών, θα πάρουν μετάλλια τα τρία πρώτα κορίτσια.  Εάν ένα κορίτσι καταταγεί στους τρεις πρώτους της γενικής κατάταξης παίρνει όλα τα έπαθλα που του αναλογούν.

10.  ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ:

Δηλώσεις συμμετοχής μέχρι την Παρασκευή 9 Μαρτίου στους διοργανωτές συλλόγους ως εξής:

Νομοί Αργολίδας, Αρκαδίας, Κορινθίας – ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ «Ο ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ»

Πνευματικό Κέντρο Ι. Ν. Αγίου Νεκταρίου – Εργατικές Πολυκατοικίες Ναυπλίου  21100 ΝΑΥΠΛΙΟ

Υπεύθυνος : π. Ραφαήλ Βουγιούκας,  Τηλέφωνο : 2752029735   Κινητό : 6974202245

Email: skakinaf@yahoo.gr

Νομοί Λακωνίας, Μεσσηνίας – ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ «Ο ΠΟΣΕΙΔΩΝ»

Ακτή Ν.Ο.Κ.   24100 ΚΑΛΑΜΑΤΑ    Τηλέφωνο – Φαξ : 2721022367

Υπεύθυνη : κ. Τούλα Χατζηπαναγιώτου   Κινητό : 6945499716

Email: klmnc@otenet.gr

Στις δηλώσεις συμμετοχής αναγράφεται το ονοματεπώνυμο, η κατηγορία (π.χ. Β’ Δημοτικού) και ένα τηλέφωνο επικοινωνίας.

Η επιβεβαίωση των συμμετοχών για το ατομικό θα γίνει την Κυριακή 11/03/2012 από τις 08.00 έως τις 08.45 μαζί με την κατάθεση του παράβολου συμμετοχής, στο χώρο των αγώνων.

Όσοι μαθητές κάνουν επιβεβαίωση μετά τις 08.45 θα αγωνιστούν στον 2ο γύρο.

Η επιβεβαίωση των συμμετοχών για το ομαδικό θα γίνεται την Κυριακή 11/03/12 έως τις 15:45.

Όσες ομάδες κάνουν επιβεβαίωση μετά τις 15:45 θα αγωνιστούν στον 2ο γύρο.

Για όσους προκριθούν στην τελική φάση οι δηλώσεις πρέπει να γίνουν μέχρι την Τρίτη 20/03/2012 στο email της ΕΣΣΠΕΠ, esspep@chesspirgos.gr.

11.  ΠΑΡΑΒΟΛΟ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ:

Στο ατομικό πρωτάθλημα ορίζεται παράβολο συμμετοχής 2 euro το οποίο κατατίθεται στην γραμματεία των αγώνων με την επιβεβαίωση της συμμετοχής.

12.  ΓΕΝΙΚΑ:

Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από αυτή την Προκήρυξη ή από τους κανονισμούς της FIDE και της ΕΣΟ, αρμόδια είναι η διεύθυνση των αγώνων.

 

 

Tse – 16:15