Archive for Αύγουστος, 2011

7ο Τουρνουά ράπιντ Ε.Σ.Σ.ΠΕ.Π. – Παράλιο Αστρός , 3 & 4 Σεπτεμβρίου 2011

ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΑΣΤΡΟΥΣ
ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ
BEACH CHESS
7ο ΑΝΟΙΚΤΟ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟ  «ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΡΑΠΙΝΤ – Ε.Σ.Σ.ΠΕ.Π.»
ΠΑΡΑΛΙΟ ΑΣΤΡΟΣ  –  3 & 4   ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2011
ΣΙΜΟΥΛΤΑΝΕ 2 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2011

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ :  ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΑΣΤΡΟΥΣ.  –  Ε. Σ. Σ. ΠΕ. Π. – ΔΗΜΟΣ ΒΟΡΕΙΑΣ ΚΥΝΟΥΡΙΑΣ
ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ :  «ΚΑΦΕ – ΛΑ ΛΟΥΝΑ»  ΣΤΟ ΠΑΡΑΛΙΟ ΑΣΤΡΟΣ.
ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ :  ΕΛΒΕΤΙΚΟ 7 ΓΥΡΩΝ, ΙΣΧΥΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ FIDE ΚΑΙ ΕΣΟ.
ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ :  25 ΛΕΠΤΑ ΑΝΑ ΠΑΙΚΤΗ ΜΕ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ 10 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΩΝ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΚΙΝΗΣΗ.
ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ1.   ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΙΣΟΒΑΘΜΩΝ (αν έχουν παίξει όλοι μεταξύ τους)
2.   ΑΘΡΟΙΣΜΑ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ.
                                            3.   ΜΠΟΥΧΟΛΤΣ.
                                            4.   ΑΡΙΘΜΟΣ ΝΙΚΩΝ
                                            5.   ΑΡΙΘΜΟΣ ΝΙΚΩΝ ΜΕ ΤΑ ΜΑΥΡΑ.
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:  ΘΑ ΟΡΙΣΤΕΙ ΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ Τ.Ε.Δ. ΣΕ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

ΗΜΕΡΑ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ
ΩΡΑ
ΘΕΜΑ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
2/09/2011
18:30
ΑΓΩΝΑΣ ΣΙΜΟΥΛΤΑΝΕ

ΣΑΒΒΑΤΟ

3/09/2011

09.30 ΕΩΣ 10.00
ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΩΝ – ΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΛΗΡΩΣΗΣ
10:15ΕΩΣ 15.00
1ος – 2ος – 3ος –  4ος     ΓΥΡΟΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ

4/09/2011

10.00 ΕΩΣ 14.30
5ος  –  6ος  –  7ος    ΓΥΡΟΣ
14.30 ΕΩΣ 14:50
ΑΠΟΝΟΜΗ ΕΠΑΘΛΩΝ ΣΤΟΥΣ ΝΙΚΗΤΕΣ –  ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ  :
ΣΚΑΚΙΣΤΕΣ & ΣΚΑΚΙΣΤΡΙΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ – ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΒΟΛΟ,
ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ : ΕΩΣ 30/08/2011
      ΜΑΝΤΙΚΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ,  ΤΗΛ.: 6978182272  kmantikos@yahoo.gr
      ΚΟΥΤΙΒΑΣ ΣΤΑΥΡΟΣ,  ΤΗΛ.  6946489129
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ :  ΤΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΘΑ ΔΙΕΞΑΧΘΕΙ ΣΕ ΔΥΟ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ :
1η  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  :  ΣΚΑΚΙΣΤΕΣ – ΣΚΑΚΙΣΤΡΙΕΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 12 ΕΤΩΝ (ΕΦΗΒΟΙ – ΕΝΗΛΙΚΕΣ)
2η  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  :  ΣΚΑΚΙΣΤΕΣ – ΣΚΑΚΙΣΤΡΙΕΣ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 12 ΕΤΩΝ
Ο ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΥΧΕΡΕΙΑ ΤΩΝ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΩΝ.
ΟΙ  ΠΡΩΤΟΙ ΝΙΚΗΤΗΣ ΚΑΙ ΝΙΚΗΤΡΙΑ ΤΗΣ Ε. Σ. Σ. ΠΕ. Π.  ΤΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ  ΑΝΑΚΗΡΥΣΣΟΝΤΑΙ  ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ  Ε.Σ.Σ.ΠΕ.Π. ΄΄ΡΑΠΙΝΤ΄΄ 2011
ΣΗΜΕΙΩΣΗ :  ΟΙ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΤΗΣ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗΣ.

ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ (ΤΙΜΗ ΔΩΜΑΤΙΟΥ ΑΝΑ ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ ΧΩΡΙΣ ΠΡΩΪΝΟ)
ΜΟΝΟΚΛΙΝΟ
ΔΙΚΛΙΝΟ
ΤΡΙΚΛΙΝΟ
ΤΕΤΡΑΚΛΙΝΟ
ΤΗΛΕΦΩΝΟ
PARADAISEN INN
30 €
35 €
40 €
60 €
2755051186
STUDIOS MARIA
35 €
40 €
45 €
2755051212
ALEXANDROS
45 €
50 €
55 €
2755051743
MITSEAS APART.
35 €
45 €
60 €
2755051449

ΘΑ ΔΟΘΟΥΝ ΚΥΠΕΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΛΛΙΑ. ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.

ΕΠΑΘΛΑ ΝΙΚΗΤΩΝ
1η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
2η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
1ος ΓΕΝΙΚΗΣ
ΚΥΠΕΛΛΟ
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
1ος ΓΕΝΙΚΗΣ Κ 12
ΚΥΠΕΛΛΟ
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
2ος ΓΕΝΙΚΗΣ
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
2ος ΓΕΝΙΚΗΣ Κ 12
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
3ος ΓΕΝΙΚΗΣ
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
3ος ΓΕΝΙΚΗΣ Κ 12
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
ΓΕΝΙΚΗΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΚΥΠΕΛΛΟ
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
ΓΕΝΙΚΗΣ Κ 12
ΚΥΠΕΛΛΟ
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
ΓΕΝΙΚΗΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
ΓΕΝΙΚΗΣ Κ 12
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
ΓΕΝΙΚΗΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
ΓΕΝΙΚΗΣ Κ 12
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
1ος Ε.Σ.Σ.ΠΕ.Π.
ΚΥΠΕΛΛΟ
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
1ος Ε.Σ.Σ.ΠΕ.Π. Κ 12
ΚΥΠΕΛΛΟ
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
2ος Ε.Σ.Σ.ΠΕ.Π.
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
2ος Ε.Σ.Σ.ΠΕ.Π. Κ 12
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
3ος Ε.Σ.Σ.ΠΕ.Π.
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
3ος Ε.Σ.Σ.ΠΕ.Π. Κ 12
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
Ε.Σ.Σ.ΠΕ.Π. ΓΥΝΑΙΚΑ
ΚΥΠΕΛΛΟ
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
Ε.Σ.Σ.ΠΕ.Π. Κ 12
ΚΥΠΕΛΛΟ
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
Ε.Σ.Σ.ΠΕ.Π. ΓΥΝΑΙΚΑ
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
Ε.Σ.Σ.ΠΕ.Π. Κ 12
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
Ε.Σ.Σ.ΠΕ.Π. ΓΥΝΑΙΚΑ
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
Ε.Σ.Σ.ΠΕ.Π. Κ 12
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
1ος ΤΟΠΙΚΟ
ΚΥΠΕΛΛΟ
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
1ος ΤΟΠΙΚΟ Κ 12
ΚΥΠΕΛΛΟ
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
2ος ΤΟΠΙΚΟ
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
2ος ΤΟΠΙΚΟ Κ 12
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
3ος ΤΟΠΙΚΟ
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
3ος ΤΟΠΙΚΟ Κ 12
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
ΤΟΠΙΚΟ ΓΥΝΑΙΚΑ
ΚΥΠΕΛΛΟ
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
ΤΟΠΙΚΟ Κ 12
ΚΥΠΕΛΛΟ
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
ΤΟΠΙΚΟ ΓΥΝΑΙΚΑ
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
ΤΟΠΙΚΟ Κ 12
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
ΤΟΠΙΚΟ ΓΥΝΑΙΚΑ
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
ΤΟΠΙΚΟ Κ 12
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
1ος ΓΕΝΙΚΗΣ ΕΦΗΒΟΣ
ΜΕΤΑΛΛΙΟ
ΓΕΝΙΚΗΣ ΕΦΗΒΗ
ΜΕΤΑΛΛΙΟ

ΣΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΕ ΔΥΟ Ή ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΠΑΘΛΑ, ΕΠΙΛΕΓΕΤΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ.

 

 

Tse – 22:41

Πρωταθλητής Ρωσίας ο Πήτερ Σβίντλερ

 

Ο Πρωταθλητής Ρωσίας 2011 Πήτερ Σβίντλερ

 

Ολοκληρώθηκε στην  Μόσχα το ατομικό πρωτάθλημα Ρωσίας με το επίπεδο των αγώνων να είναι αντάξιο της φήμης του τουρνουά.

Πολλές μαχητικές και εντυπωσιακές παρτίδες παίχτηκαν με τον Πήτερ Σβίντλερ να κερδίζει για 6η φορά στην καριέρα του το πρωτάθλημα της χώρας του σημειώνοντας 5 βαθμούς σε 7 αγώνες  , σίγουρα ένα μοναδικό επίτευγμα για τον γκραντμάστερ από την Αγία Πετρούπολη. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο αναγεννημένος Αλεξάντερ Μορόζεβιτς με 4.5 βαθμούς,  που φαίνεται ότι έχει επιστρέψει στην ενεργό δράση για τα καλά ενώ στην τρίτη θέση ισοβάθμησαν οι Καριάκιν , Γκριστσούκ και Κράμνικ με 4 βαθμούς, ακολούθησε ο Ίαν Νεπομνιάχτσι με 3 βαθμούς ενώ οι  Γκάλκιν και Τιμοφέεβ προσπάθησαν αλλά ήταν φανερό ότι δεν είχαν τις δυνατότητες ώστε να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του τουρνουά.

 

Τελική βαθμολογία

 

1 Σβίντλέρ Π. 2739 2871  * 0 ½ ½ 1 1 1 1 5 14.5
2 Μορόζεβιτς Α. 2694 2820 1  * ½ 1 ½ 0 ½ 1 4.5 15.5
3 Καριάκιν Σ 2788 2755 ½ ½  * 0 1 ½ ½ 1 4 12.75
4 Γκριστσούκ Α. 2746 2761 ½ 0 1  * ½ ½ 1 ½ 4 12.75
5 Κράμνικ Α. 2781 2756 0 ½ 0 ½  * 1 1 1 4 10.75
6 Νεπομνιάχτσι Ι. 2711 2666 0 1 ½ ½ 0  * ½ ½ 3 10.25
7 Γκάλκιν Α 2598 2573 0 ½ ½ 0 0 ½  * ½ 2 6.5
8 Τιμοφέεβ Α. 2665 2497 0 0 0 ½ 0 ½ ½  * 1.5 4.5

 

 

 

Tse – 22:30

Tags: